SHBA-të po përgatisin armën më të fuqishme ndonjëherë kundër Rusisë

Administrata e presidentit amerikan Joseph Biden po përgatitet të rrisë armët e Ukrainës. Administrata synon ta bëjë këtë duke dërguar sisteme të avancuara raketash me rreze të gjatë, të cilat tani janë një kërkesë kryesore e autoriteteve ukrainase, kanë thënë disa zyrtarë anonim.

Sistemi po konsiderohet si pjesë e një pakete më të madhe të ndihmës ushtarake dhe të sigurisë për Ukrainën që mund të zbulohet javën e ardhshme, raportoi CNN.

Zyrtarë të lartë ukrainas, përfshirë presidentin Volodymyr Zelensky, u kanë bërë thirrje Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj në javët e fundit që t’u ofrojnë atyre sisteme të shumta raketore (MLRS).

Sistemet e armëve të prodhuara në SHBA mund të lëshojnë raketa qindra milje larg, shumë përtej çdo sistemi që Ukraina ka tashmë, për të cilin ukrainasit thonë se mund të ndryshojë lojën në luftën e tyre kundër Rusisë.

Një sistem tjetër i kërkuar nga ukrainasit ishte raketa e artilerisë me lëvizshmëri të lartë, e njohur si HIMARS, një sistem me rrota më të lehta i aftë për të gjuajtur shumë nga të njëjtat lloje municionesh si MLRS.

Në javët e fundit, ushtria ruse ka goditur Ukrainën në lindje, ku Ukraina është mundur në numër dhe armë, thonë zyrtarët ukrainas.

Administrata Biden ka marrë në konsideratë nëse do të dërgojë sisteme raketore për javë të tëra, mes shqetësimeve të ngritura nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare se Ukraina mund të përdorë sistemet për të nisur sulme fyese ndaj Rusisë, thanë zyrtarët.