SHBA teston raketën bërthamore hipersonike, që mund të arrijë Moskën për 30 minuta

Picture of INA
INA

05/06/2024

Ushtria amerikane ka testuar lëshimin e një rakete bërthamore hipersonike e cila është projektuar për t’iu kundërvënë kërcënimeve ushtarake të Kinës e Rusisë.

Zyrtarët amerikanë thanë se qëllimi i testit ishte shfaqja e gatishmërisë bërthamore dhe sigurimi se vendi është në gjendje të kundërpërgjigjet shpejt në rast të shpërthimit të Luftës III Botërore.

https://www.facebook.com/TV21Videos/videos/471356828759587/?ref=embed_video

Raketa Minuteman III, e cila nuk ishte mbushur me koka bërthamore, u lëshua nga baza ushtarake hapësinore Vandenberg në Kaliforni dhe udhëtoi për më shumë se 6400 kilometra me një shpejtësi prej 24 mijë km/h, për të rënë në Ishujt Marshall në Oqeanin Paqësor.

Sipas ekspertëve ushtarakë, Shtetet e Bashkuara po përgatiten për një luftë të mundshme me Kinën, e cila ka rrethuar Tajvanin, ndërsa lufta në Ukrainë po përshkallëzohet çdo ditë e më tepër, duke bërë që mundësia e një përballje me Rusinë të rritet ndjeshëm.

Moska ndodhet rreth 9500 kilometra nga Kalifornia, ndërsa Pekini rreth 9600 kilometra larg. Sipas raportimeve, kjo raketë është e aftë të arrijë kudo në botë për vetëm 30 minuta pas lëshimit.

Në mars të këtij viti, Forcat Ajrore amerikane testuan lëshimin e një rakete hipersonike nga një avion bombardues B-52 që u ngrit nga baza ushtarake e Guamit.

TË FUNDIT
1 orë
Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?
1 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
2 orë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
EURO 2024/ Përplasje “gjigantësh” në “Veltnis Arena”, grupet B e C diskutojnë “hesapet” e kualifkimit
2 orë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
1 ditë
Shporta minimale sindikaliste për qershor është 60.325 denarë, është rritur për 235 denarë, krahasuar me majin
2 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
1 ditë
Stoltenberg: Forcat autoritare po bashkohen, NATO duhet të mbetet e unifikuar
23 orë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli
1 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit

LEXO MË SHUMË

IMG_3408

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

INFO

NA NDIQ