SHBA vendos sanksione të reja ndaj Iranit

INA
INA

6 Qershor, 2023

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj dhjetëra personave dhe entiteteve në Iran, Kinë dhe Hong Kong, duke i akuzuar për një rrjet që mbështet programin ushtarak dhe të raketave të Iranit, teksa Uashingtoni ka rritur presionin ndaj Teheranit.

Departamenti amerikan i Thesarit tha se ky rrjet ka kryer transaksione dhe ka ndërmjetësuar në blerjen e pjesëve të ndjeshme, kritike dhe të teknologjisë për zhvillimin e raketave balistike të Iranit, përfshirë për Ministrinë iraniane të Mbrojtjes dhe Forcat e armatosura logjistike, që janë nën sanksione amerikane.

Në mesin e të sanksionuarve është edhe atasheu i mbrojtjes së Iranit në Pekin, Davoud Damghani, që Thesari e ka akuzuar për koordinim të blerjeve të pajisjeve që lidhen me ushtrinë. Këto blerje thuhet se janë bërë nga Kina për përdoruesit iranianë.

“Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të shënjestrojnë rrjetet keqdashëse transnacionale që fshehurazi mbështesin prodhimin e raketave balistike të Iranit dhe programet e tjera ushtarake”, tha Departamenti amerikan i Thesarit.

Sanksionet amerikane vijnë një ditë pasi Irani pretendoi se ka krijuar një raketë hipersonike, që sipas Teheranit, është e aftë për t’i mposhtur mbrojtjet ajrore dhe fluturon me shpejtësi 15 herë më të madhe se shpejtësia e zërit./rel

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Të punësuarit në MPB sot marrin rrogat më të larta për 10%

xhezair shaqiri

Trim nuk bëhesh duke imituar filmat e Holivudit, por lind

wagner

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

universiteti tiranes

Sot nis viti i ri akademik/ 20 mijë studentë ulen për herë të parë në auditore, ‘Mjekësia’ paralajmëron bojkot

moti sot

Moti në Maqedoninë e Veriut

rozeta hajdari

Grabitet shtëpia e ministres së Qeverisë Kurti

rashiq

Rashiq: Unë dhe familja ime më të sigurtë jemi në Kosovë se në Serbi

jarinje kufi kosove serbi merdar

Një javë nga sulmi terrorist në veri – pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak ende të mbyllura

Wiliam-walker

Walker: Pse u lejua të largohej grupi i armatosur i Banjskës?

INFO

NA NDIQ