Shefi i CIA-s, Burns: Deri në 4 mijë ushtarë rus janë vrarë në Ukrainë, Putini i nervozuar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2022

Në opinion po qarkullojnë shifra të ndryshme se sa ushtarë rus janë vrarë në luftimet në Ukrainë.

Por shifra më të besueshme duke u bazuar në burime nga terreni ka dhënë edhe shërbimi inteligjent amerikan CIA, përcjell INA duke cituar media të huaja.

Shefi i CIA-s, William Burns, shtoi, për të qenë më të saktë, në luftimet në Ukrainë janë vrarë  midis 2000 dhe 4000 ushtarë rusë.

“Unë mendoj se Putini është i zemëruar dhe i frustruar dhe ndoshta do të përpiqet të thyejë ushtrinë ukrainase pavarësisht nga viktimat civile”, tha Burns.

Një shifër të ngjajshme e ka dhënë edhe Scott Berrier, kreu i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes të SHBA-ve.

Ai shtoi se ishte një vlerësim i bazuar në inteligjencën dhe burime të tjera që i kanë në dispozicion.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së: As rajoni dhe as bota s’mund të përballojnë një luftë tjetër

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

moti shiu

Ndryshime të mëdha të motit: Nga mesi i javës Maqedonia duhet të përgatitet për ulje drastike të temperaturave

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

FLAMUR-MK-1-696x397

Shkupi formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

shkupi

Gjuha e urrejtjes në Maqedoni, një realitet shqetësues

srebrenica

Maqedonia e Veriut do të mbështesë një rezolutë për gjenocidin në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ