Aeroplani i Lavrovit ka ardhur në Shkup përmes Turqisë dhe Greqisë, Bullgaria nuk ka lejuar fluturimin për shkak të Zaharovës

Picture of INA
INA

30/11/2023

Aeroplani me të cilin ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergej Lavrov mbërriti në Shkup për Këshillin ministror të OSBE-së ka fluturuar mbi hapësirën ajrore të Turqisë dhe Greqisë, e jo edhe të Bullgarisë, raportojnë mediat ruse. Ndryshimi i linjës së fluturimit është për shkak të refuzimit të autoriteteve bullgare për të lejuar fluturimin e aeroplanit me zëdhënësen e MPJ-së ruse, Maria Zaharova. Fluturimi ka zgjat më shumë se pesë orë.

Në notën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë, në të cilën kanë pasur qasje mediat ruse, thuhet: “Leja për pjesëmarrje në takimin e lartpërmendur në Shkup i është dhënë ministrit të Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Sergej Lavrov dhe delegacionit të tij shoqërues në përputhje me shënimin . Leja nuk vlen për drejtoreshën e Departamentit të informacionit dhe shtypit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova, e cila shfaqet në listën e sanksioneve, në përputhje me ligjet e zbatueshme të BE-së.

Zaharova njoftoi në Telegram se vendimi “…nuk është vetëm marrëzi, por marrëzi e rrezikshme e ndonjë shakaxhiu në strukturat e pushtetit në Bullgari”.

“Është fakt se rregullat e trafikut ajror rregullohen nga Konventa e Çikagos për Aviacionin civil ndërkombëtar të vitit 1944. Ai përcakton se territori i një shteti duhet të kuptohet si “territore tokësore dhe ujëra territoriale fqinje”. Hapësira ajrore nuk përfshihet në termin “territor”. Në këtë kuptim, efekti i sanksioneve të paligjshme të Bashkimit Evropian nuk mund të shtrihet në fluturimin e pandërprerë të një aeroplani të një personi, të cilit i ndalohet hyrja në territorin e shtetit”, shkruan Zaharova në Telegram.

Sipas saj, për herë të parë në histori që autoritetet shtetërore ndaluan një person në aeroplan, jo një aeroplan, sepse, sipas vërejtjes së departamentit diplomatik bullgar, aeroplani i MPJ-së ruse ishte lejuar të fluturonte.

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergej Lavrov mbrëmë arriti në Maqedoninë e Veriut që të marrë pjesë në Këshillin ministror të OSBE-së.

Në profilin zyrtar në Tuiter të MPJ-së ruse janë publikuar fotografi nga arritja e Lavrovit në aeroportin ndërkombëtar në Shkup, ku mund të shihet se ai është pritur nga ambasadori rus në vend, Sergej Bazdnikin.

Lavrov arriti pas përfundimit të darkës joformale të ministrave pjesëmarrës në takimin e OSBE-së.

Pjesëmarrja e shefit të diplomacisë ruse nuk ishte e sigurt për shkak të sanksioneve ndërkombëtare kundër Rusisë pas pushtimit ndaj Ukrainës, por pasi Bullgaria e hapi qiellin dhe lejoi fluturimin e aeroplanit qeveritar rus, ndërsa BE-ja bëri me dije se kjo nuk është shkelje e sanksioneve, nga Moska u konfirmua se Lavrovi vjen në Shkup.

Për shkak të ardhjes së Lavrovit, pjesëmarrjen në takimin e OSBE-së në Shkup e anuluan ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmitri Kuleba, shefat e diplomacive të vendeve baltike – Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë, Margus Cahna, Krishjanis Karinsh dhe Gabrielius Landsbergis dhe ministri i Punëve të Jashtme të Polonisë, Shimon Shinkovski vel Sek. .

TË FUNDIT
4 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
5 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

10 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
4 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
14 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
10 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
13 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

INFO

NA NDIQ