Shefi i Google i shqetësuar, Inteligjenca Artificiale mund të jetë e dëmshme nëse përdoret gabim

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17 Prill, 2023

Shefi ekzekutiv i Google ka thënë se shqetësimet rreth inteligjencës artificiale e mbajnë atë zgjuar natën dhe se teknologjia mund të jetë “shumë e dëmshme” nëse përdoret gabimisht.

Sundar Pichai bëri thirrje gjithashtu për një kuadër rregullator global për AI të ngjashëm me traktatet e përdorura për të rregulluar përdorimin e armëve bërthamore, pasi ai paralajmëroi se konkurrenca për të prodhuar përparime në teknologji mund të çojë në anashkalimin e shqetësimeve për sigurinë.

Në një intervistë në programin 60 minuta të CBS , Pichai tha se ana negative e AI i dha atij netë të shqetësuara. “Mund të jetë shumë e dëmshme nëse vendoset gabimisht dhe teknologjia po ecën me shpejtësi. Pra, a më mban kjo natën zgjuar? Absolutisht”, tha ai.

Alphabet, zotëron kompaninë e AI me bazë në Mbretërinë e Bashkuar DeepMind dhe ka lançuar një chatbot të fuqizuar nga AI, Bard, në përgjigje të ChatGPT, një chatbot i zhvilluar nga firma e teknologjisë amerikane OpenAI, i cili është bërë fenomen që nga publikimi i tij në nëntor.

Pichai tha se qeveritë do të duhet të kuptojnë kornizat globale për rregullimin e AI ndërsa zhvillohet. Muajin e kaluar, mijëra ekspertë, studiues dhe mbështetës të inteligjencës artificiale – përfshirë pronarin e Twitter-it, Elon Musk – nënshkruan një letër duke bërë thirrje për një pauzë në krijimin e AI-ve “gjigante” për të paktën gjashtë muaj, mes shqetësimeve se zhvillimi i teknologjisë mund të dalë jashtë kontrollit.

I pyetur nëse mund të nevojiten korniza të stilit të armëve bërthamore, Pichai tha: “Do të na duhej kjo.”

Pichai shtoi se AI mund të shkaktojë dëm përmes aftësisë së saj për të prodhuar dezinformata. “Do të jetë e mundur me AI për të krijuar, ju e dini, një video me lehtësi.”

Shefi i Google shtoi se versioni i teknologjisë së tij AI tani i disponueshëm për publikun, përmes chatbot-it Bard, ishte i sigurt. Ai shtoi se Google ishte përgjegjës duke frenuar versionet më të avancuara të Bard për testim.

Pichai pranoi se shoqëria nuk dukej se ishte gati për përparime të shpejta në AI. Ai tha se “duket se ka një mospërputhje” midis ritmit me të cilin shoqëria mendon dhe përshtatet me ndryshimin në krahasim me ritmin me të cilin AI po zhvillohej. Megjithatë, ai shtoi se të paktën njerëzit janë bërë vigjilent ndaj rreziqeve të mundshme më shpejt.

Pichai tha se ndikimi ekonomik i AI do të ishte i rëndësishëm sepse do të ndikonte gjithçka. Ai shtoi: “Kjo do të ndikojë në çdo produkt në çdo kompani dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se është një teknologji shumë, shumë e thellë.”/ Top Channel

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

zelensky-1

Zelensky përsërit thirrjen për anëtarësim në NATO dhe BE

ali-ahmeti-edi-rama

Për Edi Ramën dhe Ali Ahmetin: Dilni nga “Ballkani i Hapur” i Serbisë së ministrit të Millosheviçit e ndihmojeni Kosovën

A14EA748-96A0-411D-B9CB-8A180DF679F3

Kovaçevski, Rama e Bytyqi takohen me Zelenskin në Moldavi

56195C79-2726-4C45-B477-538B8BE79D5D

Pavarësisht thirrjeve të institucioneve, dhjetëra qytetarë mblidhen në urën mbi Ibër

Vjosa Osmani-696x421

Osmani: S’kam plan të takohem me Vuçiqin, Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë

Edi-Rama - Vucic

Vuçiq flet me Ramën për aktualitetin: Shpresojmë të triumfojë arsyeja, për të mirën e të gjithëve

Enti-i-Statistikave

Maqedoni, shqiptarët nuk afrohen dot tek statistikat

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

INFO

NA NDIQ