Shefi i NATO-s i bën thirrje vendeve të Perëndimit: Mos të përsëriten me Kinën gabimet me Rusinë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

6 Janar, 2023

Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg tha se pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin tregoi pse vendet demokratike duhet të jenë të kujdesshme ndaj krijimit të lidhjeve me Pekinin.

Duke iu drejtuar Konfederatës së Ndërmarrjeve Norvegjeze, Stoltenberg paralajmëroi: “Është e rrezikshme të varesh nga regjimet autoritare.

“Nuk ishte shumë kohë më parë që shumë besonin se blerja e gazit nga Rusia ishte thjesht një çështje tregtare, por realiteti është se është çështje politike, ka të bëjë me sigurinë tonë, biznesi është edhe politikë.

“Ne nuk duhet ta përsërisim këtë gabim me regjimet e tjera autoritare, aq më pak me Kinën”, u shpreh ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

wagner koloneli putinit

Mercenarët e “Wagner” i marrin peng kolonelin e njohur Putinit

ukraina-rusi-kiev-ushtar

Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës për armët e përdorura në sulmet në Rusi

spital-780x439-650x358

Rreth 100 nxënës të helmuar në veri të Afganistanit

gjermani-protest

Mijëra polakë dolën në rrugët e Varshavës për të protestuar kundër qeverisë

Stoltenberg-600x360

Stoltenberg, Erdoganit: Suedia i ka përmbushur obligimet për anëtarësim në NATO

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Forcat ukrainase “rifitojnë pozicionet” në Bakhmut

ukraina-rusi-kiev-ushtar

A do të nisë kundërofensiva? Ukraina: Planet duan heshtje, nuk do të ketë njoftim

INFO

NA NDIQ