Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

INA
INA

29/09/2023

Trupat ukrainase po fitojnë gradualisht terren me kundërsulmet e tyre gjithëpërfshirëse kundër linjave të mbrojtjes ruse në juglindje të Ukrainës.

Kështu tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjatë një vizite të paparalajmëruar në Kiev.

“Sot forcat tuaja [të Ukrainës] po ecin përpara. Ato po përballen me luftime të ashpra, por gradualisht po fitojnë terren”, tha Stoltenberg së bashku me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

“Çdo metër që fitojnë forcat ukrainase është një metër që humbet Rusia”, shtoi ai, raporton cnn.

Stoltenberg tha të enjten se NATO ka kontrata kornizë për më shumë se 2.5 miliardë dollarë “municione kyçe” për Ukrainën, duke përfshirë më shumë se 1.5 miliardë dollarë porosi të qëndrueshme.

NATO i ka dhuruar Ukrainës armë me vlerë miliarda dollarë, por deri më tani ajo nuk e ka pranuar shtetin ukrainas në aleancë, pavarësisht kërkesave të përsëritura nga Kievi.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

joshka fisher

Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

bora-3

Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

INFO

NA NDIQ