Shefi i OKB-së: Dhjetëra fëmijë po vdesin nga uria dhe dehidratimi në Gaza, gjendja është e frikshme

INA
INA

05/03/2024

Fëmijët po vdesin nga uria në Gazën veriore, thotë shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se vizitat e agjencisë gjatë fundjavës në spitalet Al-Awda dhe Kamal Adwan ishin të parat që nga fillimi i tetorit.

“Mungesa e ushqimit rezultoi në vdekjen e 10 fëmijëve dhe nivele të rënda të kequshqyerjes, ndërsa ndërtesat e spitaleve janë shkatërruar”, shkroi a në rrjetet sociale.
Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza raportoi të dielën se të paktën 15 fëmijë kishin vdekur nga kequshqyerja dhe dehidratimi në spitalin Kamal Adwan. Një fëmijë i gjashtëmbëdhjetë vdiq të dielën në një spital në qytetin jugor të Rafah, njoftoi të hënën agjencia zyrtare palestineze e lajmeve Wafa.

Dr Tedros raportoi “nivele të rënda të kequshqyerjes, fëmijë që vdesin nga uria, mungesa serioze të karburantit, ushqimit dhe furnizimeve mjekësore, ndërtesa spitalore të shkatërruara” në Gazën veriore, ku rreth 300,000 njerëz jetojnë me pak ushqim ose ujë të pastër.

“Situata në spitalin Al-Aëda është veçanërisht e tmerrshme, pasi një nga ndërtesat është shkatërruar,” shtoi ai.

OKB-ja paralajmëroi javën e kaluar se uria në Gaza ishte “pothuajse e pashmangshme”. Një zyrtar i lartë i ndihmës i OKB-së paralajmëroi se të paktën 576,000 njerëz në të gjithë Rripin e Gazës – një e katërta e popullsisë – përballeshin me nivele katastrofike të pasigurisë ushqimore dhe një në gjashtë fëmijë nën moshën dy vjeç në veri vuanin nga kequshqyerja akut.

Dhe drejtori rajonal i agjencisë së fëmijëve të OKB-së, Unicef, tha se “vdekjet e fëmijëve që kishim frikë janë këtu, pasi kequshqyerja po shkatërron Rripin e Gazës”.

“Këto vdekje tragjike dhe të tmerrshme janë të bëra nga njeriu, të parashikueshme dhe plotësisht të parandalueshme,” tha Adele Khodr në një deklaratë të dielën.

Të shtunën, SHBA nisi dërgimin e parë të ndihmave humanitare në Gaza – duke përfshirë më shumë se 38,000 vakte.

Sidoqoftë, agjencitë e ndihmës kanë thënë se këto ulje – të cilat janë kryer më parë nga Mbretëria e Bashkuar, Franca, Egjipti dhe Jordania, janë një mënyrë joefikase për të marrë furnizime për njerëzit. Vetë dërgesat ndonjëherë janë bërë vdekjeprurëse. Javën e kaluar, të paktën 112 palestinezë thuhet se u vranë kur turma të mëdha zbritën mbi kamionët që mbanin ndihma ndërsa tanket izraelite ishin të pranishme.

Izraeli tha se tanket qëlluan për paralajmëruar, por nuk goditën kamionët dhe se shumë nga të vdekurit u shkelën ose u vranë. Por kjo është kundërshtuar nga Hamasi, i cili tha se kishte prova “të pamohueshme” që Izraeli ka qëlluar drejtpërdrejt qytetarëve”. Disa agjenci ndihmash janë përballur me vështirësi me autoritetet. Philippe Lazzarini, kreu i agjencisë kryesore të OKB-së për të drejtat e njeriut në Rripin e Gazës, UNRWA, akuzoi të hënën qeverinë izraelite se po përpiqet të “eliminojë” praninë e saj në Gaza.

Më shumë se 30,500 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë në Gaza që atëherë, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

ari-stoli

Ari arrin çmim rekord

donaldtrump

“Zelensky të heq dorë nga territoret”- Plani i Trump për t’i dhënë fund luftës

INFO

NA NDIQ