Shëndeti mendor: 5 ushqimet që mund të shkaktojnë depresion

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Llojet e ushqimeve që mund të përkeqësojë shëndetin tonë mendor janë ushqimet e pashëndetshme, të shpejta.

Ushqim i përpunuar dhe ushqim i shpejtë

Këto ushqime shpesh janë të larta në yndyrna të pashëndetshme, sheqer dhe kripë, të cilat mund të ndikojnë negativisht në disponimin tuaj dhe të rrisin rrezikun e depresionit.

Karbohidratet e rafinuara mund të ndikojnë në nivelet e sheqerit në gjak

Ushqimet si buka e bardhë, makaronat dhe produktet e pjekura të bëra me miell të bardhë mund të shkaktojnë rritje të nivelit të sheqerit në gjak dhe më pas rënie, gjë që mund të çojë në ndryshime të humorit dhe ndjenja të lodhjes dhe nervozizmit.

Ëmbëltuesit artificialë mund të ndikojnë në neurotransmetuesit

Ëmbëltuesit artificialë kanë një ndikim negativ në neurotransmetuesit në trurin tonë. Mund të prishë aktivitetin dhe funksionin e tij duke shkaktuar kështu probleme të shëndetit mendor si depresioni.

Ushqimi i shpejtë i skuqur mund të shkaktojë inflamacion

Inflamacioni në trup është i lidhur me depresionin. Ngrënia e tepërt e ushqimeve të skuqura mund të shkaktojë inflamacion dhe kjo është mënyra se si mund të shkaktojë depresion.

Alkooli bllokon prodhimin e serotoninës

Të gjithë janë të vetëdijshëm për faktin se konsumimi i alkoolit mund të rrisë disponimin tonë vetëm përkohësisht. Shumë prej nesh bëhen të varur nga kjo lumturi e përkohshme. Por shumë prej nesh mund të mos e dinë se mund të bllokojë gjithashtu prodhimin e hormonit të serotoninës, i cili është i nevojshëm për të rritur disponimin dhe për të na ndihmuar të bëjmë gjumë të mirë.

Top Channel

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

gjumi

Rregullat për gjumë të mirë

rruza-te-gjakut

Ngritja e nivelit të sheqerit në gjak nuk ndodh vetëm pas ngrënies së një vakti të pasur me karbohidrate apo sheqerna.

pije te gazuara gazume limenka kanace

Një pije e gazuar në ditë rrit rrezikun për kancer

IMG_9135

Alkaloid shkruan historinë, prezanton ilaçin e ri të lëngshëm Omeprazol

Dhembe buzeqeshje

Dentisti zbulon një gabim të zakonshëm që e bëni derisa i pastroni dhëmbët

diabet

Diabetikët në hall për insulinën e duhur, shoqatat alarmojnë, ministria thotë gjithçka në rregull

truri-1

I pari dhe i vetmi në botë/13-vjeçari shërohet nga kanceri vdekjeprurës i trurit

ushqim per anemiket

Kujdes me ushqimet pas moshës 60-vjeçare

INFO

NA NDIQ