Shenjat që po e teproni me kafe, kini kujdes nga mbidoza

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2023

Për shumë njerëz, konsumi i kafes ka praktikisht zero efekt: Ata mund të pinë një filxhan kafe në orën 7 dhe të jenë gati për gjumë në orën 8.

Për njerëz të tjerë, nga ana tjetër, kafeja mund të ndikojë në nivelet e energjisë, cilësinë e gjumit etj.

Si ta kuptoni se po pini më shumë kafe se sa duhet?

Sipas Caroline Cederquist, mjeke, është e rëndësishme të dëgjoni trupin tuaj.

Fillimisht, duhet të kuptoni se “shumë” kafe për dikë, mund të mos jetë asgjë për dikë tjetër.

Megjithatë, ka shenja të qarta se po e ngarkoni trupin tuaj me kafeinë. Këto shenja përfshijnë simptoma të tilla si:

– Ndjenja e nervozizmit

– Dhimbjet e kokës

– Rrahje të shpejta të zemrës

– Dridhje duarsh

– Urinim i shpeshtë

– Pagjumësi etj.

Për të shmangur këto efekte anësore të pakëndshme, Dr. Cederquist rekomandon t’u përmbaheni udhëzimeve të FDA (jo më shumë se 400 mg kafeinë në ditë) ose të konsultoheni me mjekun për të përcaktuar se çfarë është më e mira për ju, si dhe të gjykoni tolerancën tuaj bazuar në mënyrën se si trupi reagon ndaj kafeinës.

Nëse keni vënë re se kafetë e tepërta po ju dëmtojnë, por nuk dini si ta “lini”, provoni të konsumoni kafe pa kafeinë (decaffeinato) gradualisht, duke konsumuar gjithnjë e më pak sasi kafeine.

TË FUNDIT
3 ditë
Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)
1 javë
Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën
2 javë
Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë
2 javë
Parashikimi i motit
3 javë
Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)

izet mexhiti vlen

Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën

moti sot

Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë

moti sot

Parashikimi i motit

mickoski gir geer

Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

afrona

“A më hala?” Si Blero e vuri në siklet Afronën, ja si u përgjigj ajo

mirlind daku

Rubin Kazan merr masa ndaj Mirlind Dakut

instagram

Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

INFO

NA NDIQ