Shënohet Dita botërore e veshkave

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

ISHP Klinika universitare për nefrologji – Shkup, sot në hotel “Hilton” do ta shënojë Ditën botërore të veshkës, me moton “Veshkë të shëndosha për të gjithë – Të përgatitemi për të papriturën, t’i mbrojmë më të goditurit”.

1 në 10 persona të rritur, në mbarë botën, vuajnë nga sëmundja kronike e veshkave, e cila po që se nuk trajtohet, mund të jetë edhe vdekjeprurëse, përderisa zbulimi i hershëm lejon kujdesin dhe menaxhimin e sëmundjes.

Veshkat janë organe të cilat kanë role të shumta biologjike, ato rregullojnë ekuilibrin e ujit në trup dhe përbërësve të tjerë kimikë në gjak si: sodiumi, potasi, fosfori dhe kalciumi, eliminojnë një sërë toksina nga trupi ynë, prodhojnë disa hormone, p.sh. reninën që ndikon në presionin arterial, nxisin prodhimin e qelizave të kuqe në palcën e kockave dhe marrin pjesë në prodhimin e formës aktive të vitaminës D

TË FUNDIT
2 javë
Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)
3 javë
Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën
3 javë
Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë
4 javë
Parashikimi i motit
4 javë
Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)

izet mexhiti vlen

Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën

moti sot

Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë

moti sot

Parashikimi i motit

mickoski gir geer

Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

afrona

“A më hala?” Si Blero e vuri në siklet Afronën, ja si u përgjigj ajo

mirlind daku

Rubin Kazan merr masa ndaj Mirlind Dakut

instagram

Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

INFO

NA NDIQ