Sheqeri me të madhe hahet në Maqedoni, 37 kg në vit thuajse i konsumon çdo qytetar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

6 Prill, 2023

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut janë konsumuesit më të mëdhenj të sheqerit dhe me këtë pozicionohen lart në listën evropiane, tregon analiza e konsumit të sheqerit sipas vendeve në Evropë e publikuar nga uebfaqja “Landgeist”, bazuar në të dhënat e Organizatës për Ushqim dhe Bujqësi të OKB-së (FAO), përcjell INA.

Çdo qytetar mesatarisht konsumon 36,7 kilogramë sheqer në vit, kroatët janë të dytët me 33,8, para grekëve me 31,6, bullgarët me 27,5, serbët me 22,4 dhe malazezët me 21,2 kilogramë. Dashamirësit më të vegjël të ëmbëlsirave janë sllovenët me 19.4, Shqipëria 18.6 kg dhe banorët e Bosnjës dhe Hercegovinës me 18.3 kilogramë. Kosova nuk është përfshirë si pjesë e këtij studimi.

Në Evropë, belgët hanë më shumë sheqer me 48.3 dhe polakët me 45.7 kilogramë. Më pak e ëmbël, nga ana tjetër, konsumohet në Luksemburg, vetëm 10.8 kilogramë.

Të dhënat e Landgeist përfshijnë jo vetëm sheqerin e papërpunuar, por edhe sasinë e produkteve që përmbajnë sheqer. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ