Sheqerinska-Bërns: SHBA-të dhe RMV-ja ndajnë vlera të përbashkëta

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2022

Ambasadorja e SHBA-së në Shkup, Kate Marie Byrnes, sot ia dorëzoi flamurin amerikan ministres së Mbrojtjes Radmilla Shekerinska, në shenjë të meritës për bashkëpunimin në mbrojtje ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në fjalimin e saj gjatë kësaj ceremonie, Byrnes tha se Armata e Maqedonisë së Veriut po përparon shpejtë në modernizimin, integrimin në NATO dhe zhvillimin e vazhdueshëm të forcave të armatosura me standardet e NATO-s.

KATE MARIE BYRNES, AMBASADORE E SHBA-së

“Si anëtari më i ri i Aleancës, Maqedonia e Veriut veç më shihet si kontribuues i NATO-s dhe është duke ndihmuar në ruajtjen e stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor. Dhe nën udhëheqjen tuaj Shtetet e Bashkuara dhe Maqedonia e Veriut kanë thelluar raportet e tyre bilaterale në fushën e mbrojtjes si asnjëherë deri më tani në bashkëpunimin 28 vjeçar në mbrojtje”.

Ndërkohë, Shekerinska tha se bashkëpunimi mes SHBA-së dhe Maqedonisë së Veriut ka dhënë rezultate të jashtëzakonshme, pasi përkrah interesit, dy vendet ndajnë edhe vlera të përbashkëta.

RADMILA SHEQERINSKA, MINISTRE E MBROJTJES

“Vlerat e shkruara në kushtetutat tona dhe të kënduara në himnet tona, liri, të drejta të njeriut, demokraci. Vlera të cilat shpeshherë i vlerësojmë si të dhëna, të garantuara. Vlera që i vlerësojmë më shumë atëherë kur cenohen. Pikërisht ato vlera, ndarja e atyre ideve mundësuan që partneriteti ynë të rritet në aleancë”.

Shekerinska është ministrja e parë e Maqedonisë së Veriut që merr si dhuratë flamurin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës si simbol i bashkëpunimit të shkëlqyer në mes dy vendeve./KlanMacedonia

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ