Shërbimi publik gjerman: Vuçiq nxitoi në zgjedhje të reja nën presionin e skandaleve, rënies së popullaritetit dhe çështjes së Kosovës

INA
INA

07/11/2023

Vuçiq nxitoi në zgjedhjet e reja nën ndikimin e skandaleve, rënies së popullaritetit të SNS dhe çështjes së Kosovës, shkruan shërbimi publik MDR. Pavarësisht “fushatës nxitëse” kundër opozitës, fitorja e partisë së tij nuk është e garantuar.

“Të jesh apo të mos jesh – kështu partitë në pushtet dhe opozita shënojnë zgjedhjet e parakohshme parlamentare, lokale, të Beogradit dhe të Vojvodinës më 17 dhjetor”, shkruan shërbimi publik gjerman MDR.

Në tekstin e korrespondentit të Beogradit, Andrej Ivanji, thuhet se qeveria nuk përmbahet nga “brutaliteti” për të ruajtur pushtetin.

“Fushata e nxitjes kundër disidentëve po zhvillohet me stil në mediat besnike të pushtetit, Serbia është e mbuluar me postera në të cilët politikanët e opozitës paraqiten si tradhtarë, mercenarë të huaj, fashistë dhe kriminelë”, thuhet në tekst.

“Aleksandar Vuçiq, i cili nuk është zyrtarisht në listën zgjedhore, ka një xhiro në televizion dhe zgjedhjet i paraqet si betejë mes së mirës dhe së keqes. Mirë – ky është ai shpëtimtari që e çon Serbinë në një të ardhme të lavdishme me rroga të majme dhe hekurudha më të shpejta. E keqja është opozita, e cila do ta shkatërronte vendin për interesa egoiste”, shkruan Ivanji.

Diçka ka ndryshuar

Autori vlerëson se gjatë njëmbëdhjetë viteve të tij në pushtet, Vuçiq u tregua “një nga populistët më të talentuar në Evropë” që arriti të “nënshtronte parlamentin, qeverinë dhe një pjesë të madhe të policisë dhe prokurorisë”.

Për një kohë të gjatë dukej se partia e tij ishte e pathyeshme në një sistem të tillë”, shkruan MDR. Sidomos kur dihet për presionin ndaj votuesve të punësuar në sektorin publik. Krahas kësaj ka edhe tipa të dyshimtë në xhipat e zinj pa targa, të cilët në qytetet më të vogla kujdesen të votojnë SNS-në”.

“Por diçka ka ndryshuar,” thotë Ivanji.

Ai thekson se në shtypin perëndimor po shtohen shkrimet për lidhjet e regjimit me krimin e organizuar, se SHBA ka vendosur sanksione ndaj (ish-kreut) të BIA-s, Aleksandar Vulin, si dhe ndaj “biznesmenit” Milan Radoiçiq, i cili udhëhoqi një grup të armatosur në Banjskë.

Dy mesazhe nga opozita

“Ne kemi parë prej kohësh pafuqinë e opozitës grindavece dhe të copëtuar, të cilën qeveria dhe media besnike ndaj saj e cilësojnë si të dëmshme. Por më pas, dy javë më parë, partitë pro-evropiane arritën të bashkohen”, shkruan Ivanji, duke kujtuar se “Serbia kundër dhunës” është edhe emri i koalicionit, si dhe i protestave masive pas dy vrasjeve masive në fillim të majit.

“Dhe papritur duket se asgjë nuk është më e sigurt në Serbi.” “Sipas sondazheve, opozita e bashkuar ka një shans të mirë për të fituar kryeqytetin, gara është e hapur në Vojvodinë dhe SNS mund të dobësohet ndjeshëm në parlamentin serb,” ​​thotë MDR.

Dhe një mesazh nga Ursula von der Leyen

Po ashtu, shtohet se po rritet presioni nga SHBA dhe BE për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Serbia pritet të “njohë de fakto” pavarësinë, siç tha shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjatë një vizite të fundit në rajon.

“Kjo do të ishte vdekje politike për populistin kombëtar Vuçiç, i cili zyrtarisht e udhëheq vendin në drejtim të BE-së”. Por kundërshtimi i vullnetit të politikanëve më të fuqishëm në botë do të ishte një problem i barabartë”, shkruan Ivanji.

“Kjo është arsyeja pse ai kërkon të bëjë përsëri atë që bën më së miri, të hyjë në luftën zgjedhore, të fitojë kohë dhe të fshihet pas vullnetit të popullit. Ndoshta ai do të ketë sukses edhe një herë.”

Mesazhi i opozitës, sipas Ivanjit në tekst, është se anëtarët e regjimit do të përfundojnë pas hekurave. Mesazhi i dytë është që votuesit t’i besojnë kuletës së tyre, rritjes së çmimit të ushqimeve dhe nevojave të tjera.

Pyetja është, thotë Ivanji, pse Vuçiq shkoi në zgjedhje të reja?

“Sepse tani ai ka perspektivat më të mira për të siguruar edhe një herë katër vjet pushtet për SNS-në e tij.” Ajo parti ka kaluar kohë më parë zenitin e saj, zyrtarët e saj janë të përfshirë në afera të shumta, popullariteti i tyre po bie”, thuhet në tekst.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Vrasja e Liridonës, paralajmëron Kerquku: Dikush është në siklet të madh, të bëhen sytë katër

albin kurti

Kurti u drejtohet me videomesazh qytetarëve serb të Kosovës

Liridona ademaj

Eksperti i sigurisë flet për planin e vrasjes së Liridonës, ja çka paralajmëron në procesin gjyqësor

Spartak Ngjela

“Keni për ta parë…”, avokati shqiptar ‘godet’ Radoiçiqin – jep lajmin e keq për “sllavët”

tome-gashi

Teoria e Tomë Gashit: Naim Murseli e ka pasur një frikë, ka qenë në presion të madh nga dikush tjetër

77-1-750x430

Policia e Kosovës ka arrestuar sot në veri politikanin serb, Aleksandar Arsenijeviq

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

“Kam mesazhet kur Naimi kërkon lekë borxh”, Gazetari: Arrestime të reja për vrasjen e Liridonës

sulmuesit-e-valon-syles

Sulmuesit e Valon Sylës dënohen me nga 2 vjet burg

INFO

NA NDIQ