Sherri Sofje-Shkup zbret dhe në Shqipëri. Ofensivë diplomatike në Pustec

Picture of ina-online
ina-online

28/08/2023

Sherri ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut që ka bllokuar avancimin e kësaj të fundit në BE, po transferohet edhe në Shqipëri. Sofja zyrtare, ka nisur një ofensivë diplomatike në zonat ku Shkupi i quan si pjesë të pakicës maqedonase.

Siç bën të ditur një njoftim i ambasadës bullgare në Tiranë, në Pustec ka mbërritur një nga kardiologët më të mirë bullgarë që të kryejë vizita falas për banorët, ndërkaq vijojnë investimet për ujësjellësa dhe infrastrukturë, shkruan gazeta Tema. Në këtë njoftim më tej thuhet se Fondacioni “Kujtesa Bullgare” përpos përkujdesit për bashkëatdhetarët e saj, janë realizuar shumë projekte përkrahëse financiare siç përmendet sigurimi falas i ekzaminimeve kardiologjike në rajonin e Prespës së Vogël ku ka siç thuhet pakicë bullgare në Shqipëri, me përkujdesjen e konsulentit të kardiologjisë të Bullgarisë Prof. Ivo Petrov, së bashku me një ekip mjekësh nga Spitali “Acibadem City Clinic” (Sofje).

Kjo nismë thuhet se është nën kujdesjen e ministres së jashtme bullgare, Maria Gabriel.

Fondacioni thotë se në vitin 2020 i dhuroi bashkisë Pustec një zjarrfikëse, një ambulancë dhe një fuoristradë për patronazh social. “U rinovua ujësjellësi në fshatin Tuminec, duke u mundësuar furnizimi 24 orë me ujë në dy nga nëntë fshatrat e Prespës së Madhe. Me mbështetjen financiare të Fondacionit “Kujtesa Bullgare” u blenë mobilje të reja dhe u sigurua një sallë kompjuterike në shkollën në Pustec. Prapë Dr. Vrabevski ndihmoi rekonstruksionin dhe asfaltimin e rrugës midis fshatit Vërnik dhe qytetit të Bilishtës në kuadër të programit “Ndihma për Zhvillim” të qeverisë bullgare” shkruan ky fondacion.

Por, nga ana tjetër, edhe autoritetet e Maqedonisë së Veriut kanë realizuar projekte për të mbështetur banorët e kësaj zone, për të cilët thotë se janë maqedonas dhe jo bullgar. Kohën e fundit presidenti i vendit, Stevo Pendarovski vizitoi këtë zonë, duke ofruar mbështetje për këta banorë. /Gazeta Tema

TË FUNDIT
5 orë
Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë
7 orë
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
7 orë
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
7 orë
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
8 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

ME TE LEXUARA

13 orë
Taravari: BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi
10 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
18 orë
Numri i mandateve në Kuvend pas rivotimit të djeshëm në Maqedoninë e Veriut
13 orë
Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku
9 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
17 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
12 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

LEXO MË SHUMË

Rruga-Prizren-Tetove

Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

INFO

NA NDIQ