Shfuqizimi i masave anti-COVID sot në mbledhje të Qeverisë së Maqedonisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2022

Certifikata për infektim të vlejë 180 ditë në vend të 45 ditëve, kthimi i grave shtatzëna në punë, kthimi i studentëve në fakultete me prani fizike, dalje nga shteti pa vërtetime për vaksina të pranuara, test negativ PCR ose certifikatë për infektim si dhe heqja e certifikatave gjatë hyrjes në qendrat tregtare janë kërkesat e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse e që u pranuan nga Shtabi i Krizës dhe sot janë në mbledhjen e qeverisë.

Nëse miratohen këto masa në fuqi do të mbeten mbajtja e maskave në hapësira të mbyllura, ndërsa Komisioni për Sëmundje Ngjitëse për këtë çështje do të bisedojë në mbledhjen e ardhshme.

Nga ky komision theksojnë se gjendja epidemiologjike në Maqedoni është stabile, pa ngarkim të kapaciteteve spitalore, ndërsa numrat e rasteve të reja me COVID-19 vazhdimisht bien.

Po ashtu edhe prindërit kërkojnë që mbajtja e maskave gjatë mësimit të hiqet, ndërsa sipas informacioneve të para, heqja e maskave do të jetë vetëm gjatë orës së edukatës fizike.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

INFO

NA NDIQ