SHGM: Sjellje e turpshme e tifozëve të Eurofarm Pelister ndaj gazetarëve dhe mungesë reagimi nga klubi

INA
INA

23/10/2023

Me iniciativën e Seksionit të Gazetarëve Sportiv, që është pjesë e Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM), reagon ashpër ndaj sjelljeve vulgare të disa prej tifozëve të Klubi i hendbollit Eurofarm Pelister të cilët tentuan ta poshtërojnë, me slogan jashtëzakonisht fyes, me kolegun komentues i Televizionit Maqedonas, transmeton SHGM.

“Përkatësisht, gjatë gjithë ndeshjes në Manastir ndërmjet Eurofarm Pelisterit dhe Vardarit, një grup tifozësh të papërgjegjshëm në njërën nga tribunat kishin një pankartë të pahijshme që i referohej kolegut Jugosllav Kostovski.

Seksioni i gazetarëve sportivë në SHGM shpreh revoltën ndaj tifozëve, por edhe ndaj mikpritësit të në derbin e madh të hendbollit KH Eurofarm Pelister sepse drejtuesit dhe personat përgjegjës për organizimin e ndeshjes kishin një hyrje, dy pjesë, një pushim dhe dy orë të tëra për të reaguar dhe për të hequr pankartën ose ata që e promovuan në një vend të dukshëm dhe nuk e bënë.

Llogarititë e pista të tifozëve me gazetarët dhe mostrajtimi i tyre nuk janë të panjohura në sportin tonë, por sigurisht nuk janë mënyra se si janë ndërtuar skuadrat e mëdha sportive evropiane. Me vetë faktin se Eurofarm Pelister është kampioni jonë e hendbollit për meshkuj dhe pjesëmarrës në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, i vë bitolistët në një situatë ku e kanë detyrimin ta bëjnë këtë trajektoren e tyre të zhvillimit, e cila, nga ana tjetër, patjetër do të thotë qëndrim korrekt ndaj gazetarëve nga ndeshjet dhe në skenën vendore dhe ndërkombëtare”, thuhet në komunikatën e SHGM-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ