Shkatërrohet gjithçka brenda Moskës, publikohet audioja tronditëse nga Kremlini, Putin mund të mbyllë kufijtë e Rusisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29/04/2023

Publikimi i dosjeve të vjedhura nga Pentagoni, ka hedhur dritë mbi errësirën e Kremlinit, dhe gjithçka ndodh aty, që presidenti i vendit dhe rrethi i tij ngushtë përpiqen “me mish e me shpirt” t’i mbajnë vetëm për vete. Pas përçarjeve mes pushteteve, forma të reja mospajtimi nga pushteti i Vladimir Putinit janë zbuluar së fundmi, nga një telefonatë mes dy oligarkëve që dyshohet se ka ndodhur në janar. Manjati Nikolai Matushevsky, kreu i konglomeratit “Realogic” dhe Roman Trotsenko, i afërt me Carin e “Rosneft” dhe njeriun kryesor të industrisë ruse të naftës Igor Sechin, raportohet se diskutuan një tension në rritje në vend.”Fuqia është në duart e një budallai!”, thuhet se tha Trotsenko, duke shtuar se ai donte të planifikonte largimin e familjes së tij nga Rusia.

Audioja është përkthyer nga Projekti “Sistemi” për transparencën e informacionit në Rusi dhe është botuar në revistën ” Current Time “, e cila i përket grupit të Radios Evropa e Lirë e financuar nga Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Median Globale.

Audioja tronditëse

“Si mund të jetojë dhe zhvillohet një vend ku ideologjia e vetme është të fitosh para dhe të mbash një grup njerëzish në pushtet?” thotë Trotsenko. “Ata do të vdesin në një moment dhe nuk do të lënë asgjë pas. Do të jetë thjesht një shkretëtirë e djegur”, përgjigjet Matushevsky. “Gjithçka po shkatërrohet”, është fraza që përsëritet disa herë. Frika e të dyve është se Putini mund të ndryshojë kufijtë e vendit për të shmangur një arratisje të elitës.

Moscow Times raporton se nuk është rasti i parë i një audioje të tillë:

Një muaj më parë doli një tjetër audio e një telefonate mes rusëve të profilit të lartë, të cilët gjithashtu kanë mohuar vërtetësinë e saj. Zërat janë të ngjashëm me ata të producentit muzikor Iosif Prigozhin dhe miliarderit Farhad Akhmedov, që shprehën zemërimin ndaj Putinit dhe pushtimit të Ukrainës. Disa oligarkë padyshim kanë frikë nga sanksionet perëndimore, kanë frikë nga përjashtimi nga tregjet e lulëzuara të Evropës dhe Shteteve të Bashkuara, janë të zhgënjyer nga fundi i strehave të sigurta si bota financiare britanike dhe “Londongrad”, por mbi të gjitha kanë frikë mobilizimi për luftën ruso-ukrainase prek punët e tyre, pasurinë dhe sigurinë personale të tyre dhe të familjeve.

“Dora amerikane”

Pra, nga njëra anë ka një zhgënjim në rritje, të cilin në fillim të luftës dikush si Roman Abramovich u përpoq ta përkthejë në këmbëngulje diplomatike, dhe nga ana tjetër një ide e të gjithëve kundër të gjithëve. Nuk është e vështirë të mendosh se shumë në elitën ruse mendojnë atë që flisnin dy zyrtarët në audiodhe ata duhet të konsiderohen çdo gjë tjetër veçse naivë. Prandaj vështirë se mund të kënaqenme idenë se në të ardhmen do të shohim “njerëz që vrasin njëri-tjetrin në rrugë” në rast të një krize të regjimit të Putinit. Në fakt, idejase Rusie është e gatshme për të mbyllur kufijtë e saj me pjesën tjetër të botës për shkak të zgjedhjeve dhe frikës nga dezertimet e brendshme bie ndesh me dëshirën për të mos u paraqitur si të izoluar në sytë e Perëndimit. Aktualisht, audoja nuk është verifikuar oligarkët e akuzojnë se është krijuar me inteligjencë artificiale.

Lufta psikologjike

Nga mediat e pavarura ruse, “Meduza” nuk e ka raportuar lajmin, “Moscow” Times e citon atë, por shkurt dhe “International Business Time” deklaron se nuk është në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur lajmin.

Në Itali, në “La Stampa” gazetari Jacopo Iacoboni deklaron se burime të pavarura kanë verifikuar audion, por nuk përmend se cilët. Prandaj nuk është e mundur të vihet dora në zjarr për vërtetësinë por biseda sigurisht nxjerr në pah një luftë psikologjike. Perëndimi synon të bëjë kërdinë në zemër të perandorisë ruse, midis oligarkëve dhe pushtetit politik, ashtu si Rusia përdori anën psikologjike dhe armën e frikës në sfidën e energjisë në vitin 2023. Këto janë fragmente të një konfrontimi gjithëpërfshirës duke pasur Ukrainën si një fushëbetejë materiale, në sfond, e rrethuar nga lufta e pakufishme, ku nga gjeopolitika kalojmë në psikologji. Me propagandë të mirë të vjetër, të përshtatur me kohën, gjithmonë gati.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

Makron Macron

Macron ia thotë në sy udhëheqësve evropianë: Rusia nuk duhet të fitojë!

rishi-sunak

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

orban

Hungaria pritet të rafitikojë pranimin e Suedisë në NATO

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

INFO

NA NDIQ