Shkëmbimi i territoreve për paqen, Zelensky: Këtë qytet mund ta marrin rusët

ina-online
ina-online

22 Gusht, 2023

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me mundësitë për të bërë lëshime territoriale në këmbim të anëtarësimit në NATO dhe arritjes së paqes në vend, tha se mund të japë vetëm qytetin rus të Belgorodit.

Kështu deklaroi në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen.

“Ne jemi të gatshëm të shkëmbejmë Belgorodin për anëtarësimin tonë në NATO”, deklaroi lideri ukrainas rreth mundësisë që Ukraina t’i jep territore Rusisë.

Zyrtari i lartë i NATO-s, Stian Jenssen pohoi pak ditë më parë se Ukraina do të duhet të pranojë të heqë dorë nga një pjesë e territorit të kontrolluar aktualisht nga Rusia nëse dëshiron të anëtarësohet në NATO dhe të sigurojë paqen.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, nga ana tjetër, u tregua i kujdesshëm teksa deklaronte se çfarë do të duhet të bënte Ukraina për t’i dhënë fund luftës duke pohuar se një vendim i tillë është në dorën e tyre.

Të njëjtën gjë tha sot edhe kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, duke theksuar se i takon Ukrainës të vendosë nëse do të negociojë paqen dhe kur duhet të zhvillohen këto negociata.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Irak_Dasem-780x470

Së paku 100 të vdekur nga zjarri në një dasmë në Irak

gruri-ukraine-rusi-anijet

Ministri polak: Bisedimet me Ukrainën për importet e grurit janë në rrugën e duhur

zelensky-Shevchenko-1280x720-1-780x470

Zelensky emëron Andriy Shevchenkon si këshilltarin e tij

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykatësi i New York nuk tërhiqet: Donald Trump do gjykohet për mashtrime bankare

okb

Rusia kërkon t’i bashkohet këshillit të OKB-së për të drejtat e njeriut

ukraina-1

Ukraina: Rrëzuam 26 dronë rusë gjatë natës

Screenshot-2023-09-26-090946-1

Shpërthim në një depo, së paku 20 njerëz të vdekur

ukrain-flamuri

Ukraina shkatërron rrjetin e spiunëve rus në Kharkiv

ukraina-rusi-kiev-ushtar

Ushtria ukrainase: Sulmet ruse shkaktuan dëme të konsiderueshme në portin e Odesës

INFO

NA NDIQ