Shkencëtarët kanë zbuluar proteinën që shkakton kancerin e pankreasit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/05/2023

Kanceri i pankreasit është një nga format më vdekjeprurëse të kancerit. Është e vështirë të diagnostikohet në një fazë të hershme, kështu që simptomat vërehen në fazat e avancuara dhe mundësitë e trajtimit janë të kufizuara. Përparime po bëhen në trajtimin e kancerit, por aktualisht nuk ka një trajtim të besueshëm. Megjithatë, kërkimet e reja mund të ndihmojnë.

Një grup studiuesish nga Laboratori Cold Spring Harbor në Nju Jork zbuluan një proteinë që nis dhe përshpejton formimin e tumoreve në pankreas. Një proteinë e quajtur SPSF1 ndihmon në rregullimin e procesit gjenetik të bashkimit të ARN-së.

Shkencëtarët kanë zbuluar se nivelet e larta të kësaj proteine ​​shkaktojnë inflamacion që shpesh çon në kancer agresiv të pankreasit.

Shkencëtarët kanë nxjerrë përfundimet e tyre bazuar në analizat e kafshëve dhe theksojnë se duhen bërë kërkime shtesë për të vënë në praktikë gjetjet.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

marramendje semurje vjellje

Ndjeni marramendje? Këtu janë arsyet e mundshme pse bota rrotullohet rreth teje

QUMSHT

Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit

Turshia-Receta-Kuzhine

Përfitimet shëndetësore nga lëngu i turshive

Syri syte

Sekreti pas dridhjes së pavullnetshme të syrit

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

vitamina-D

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

INFO

NA NDIQ