Shkencëtarët paralajmërojnë për një grip të qenve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/04/2023

Njerëzit mund të infektohen një ditë nga gripi i qenve – një mutacion i gripit të shpendëve që gradualisht po zhvillohet, shkruan “Daily Mail’.

H3N2 ka kaluar te qentë afro dy dekada më parë. Shkakton probleme me hundë e kollë e në raste ekstreme edhe ngordhje.

Që nga atëherë, ka evoluar dhe është bërë virus specifik për qentë.

Por, hulumtuesit kinezë kanë zbuluar se disa patogjenë tash mund të jenë më të përshtatshëm për të infektuar edhe njerëzit.

Mostrat e viruseve të marra nga qentë së fundi, kanë treguar se viruset janë më mirë në gjendje të njohin receptorët e qelizave të njeriut krahasuar me një dekadë më parë.

Kjo e bën më të lehtë që grimcat e viruseve të infektojnë qelizat duke depërtuar në murin apo membranën qelizore, që do të thotë se virusi mund të jetë një hap më afër kapërcimit të pengesës që deri tash e ndaloi të arrinte te njeriu.

Duke shkruar në revistën eLife, studiuesit e Universitetit Bujqësor të Kinës me seli në Pekin, thanë: “Rezultatet tona treguan se qentë mund të shërbejnë si ndërmjetësues për përshtatjen e viruseve të gripit të shpendëve te njerëzit”.

Gjashtë qen u infektuan qëllimshëm me viruse H3N2 si pjesë e studimit. Asnjë nuk vdiq, ishin të gjithë me simptoma mesatare.

Deri tash nuk ka pasur një rast të raportuar të një njeriu që është prekur nga gripi i qenit.

Por, ekspertët paralajmërojnë se studimi tregon “kërcënimin potencial pandemik që paraqet H3N2 te njerëzit”.

“Ndryshimet e virusit të qenit e bën më të përshtatur për t’u transmetuar te gjitarët, siç mund të prisni pas një periudhe kaq të gjatë të qentë. Virusi nuk duket se përbën kërcënim veçanërisht shqetësues për shëndetin e qenve. Dikush mund të jetë më i shqetësuar për potencialin afatgjatë të pandemisë në specie tjera, si te njerëzit”, thotë James Wood, kreu i departamentit të veterinarisë në Universitetin e Cambridget.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

marramendje semurje vjellje

Ndjeni marramendje? Këtu janë arsyet e mundshme pse bota rrotullohet rreth teje

QUMSHT

Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit

Turshia-Receta-Kuzhine

Përfitimet shëndetësore nga lëngu i turshive

Syri syte

Sekreti pas dridhjes së pavullnetshme të syrit

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

vitamina-D

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

INFO

NA NDIQ