Shkencëtarët vëzhgojnë dy milionë galaktika për hartën 3D të universit

Picture of INA
INA

15/06/2023

Shkencëtarët kanë vëzhguar dy milionë galaktika dhe yje për herë të parë si pjesë e një përpjekjeje për të krijuar një hartë të detajuar 3D të universit.

Studimi, i cili përdori robotikën për të bërë mijëra foto të qiellit të natës, do të avancojë më tej kuptimin tonë për universin dhe galaktikën tonë, Rrugën e Qumështit.

Studiuesit e Universitetit Durham dhe një ekip ndërkombëtar akademikësh kanë vëzhguar objekte ekstragalaktike dhe se si drita e tyre shpërbëhet në ngjyra ose gjatësi vale të ndryshme, duke zbuluar se sa shpejt po zgjerohet universi si dhe fizika e vetive të galaktikave dhe kuazareve.

I përbërë nga 80 terabajt, grupi i të dhënave vjen nga më shumë se 3 500 ekspozime të qiellit të natës të marra gjatë një periudhe gjashtëmujore.

Versioni i fundit është hapi i parë i projektit për të lejuar shkencëtarët të hartojnë më shumë se 40 milionë galaktika, kuazare dhe yje

TË FUNDIT
3 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
5 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike
5 ditë
Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?
5 ditë
TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale
6 ditë
Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

google

Të është vjedhur telefoni, Google ka një zgjidhje për ju për ta gjetur atë

iphone dyqan

​iPhone 16 Pro pritet të sjellë katër veçori të reja të kamerës

Apple-1

Apple në bisedim me OpenAl që të integrojë ChatGPT-në në iPhone

INFO

NA NDIQ