Shkencëtari: NASA mund të ketë gjetur dhe vrarë pa vetëdije jetë aliene në Mars

INA
INA

24/10/2023

Një shkencëtar kohët e fundit pohoi se NASA mund të ketë zbuluar pa dashje jetën në Mars pothuajse 50 vjet më parë dhe më pas e ka vrarë atë aksidentalisht përpara se të kuptonte se çfarë ishte.

Ekspertët janë të ndarë, disa mendojnë se këto pretendime janë fantazi e largët, ndërsa të tjerët mendojnë se është një hipotezë intriguese për disa eksperimente të çuditshme të së kaluarës.

Pas uljes në Planetin e Kuq në vitin 1976, zbarkuesit Viking të NASA-s mund të kenë shkatërruar forma të vogla jete, rezistente ndaj thatësisë, të fshehura brenda shkëmbinjve marsianë, sugjeroi Dirk Schulze-Makuch, një astrobiolog në Universitetin Teknik të Berlinit, në një artikull të 27 qershorit për Big Think.

“Nëse këto forma ekstreme të jetës ekzistonin dhe vazhdojnë të ekzistojnë, eksperimentet e kryera nga zbarkuesit mund t’i kenë vrarë ata përpara se të identifikoheshin, sepse testet do t’i kishin mbytur këto mikrobe të mundshme”, shkroi Schulze-Makuch.

Ky është një sugjerim që disa njerëz me siguri do ta konsiderojnë provokues,” tha Schulze-Makuch.

“Por mikrobe të ngjashme jetojnë në Tokë dhe hipotetikisht mund të jetojnë në Planetin e Kuq”, shtoi ai.

Eksperimentet e vikingëve

Secili prej zbarkuesve Viking, Viking 1 dhe Viking 2, kryen katër eksperimente në Mars: eksperimenti i spektrometrit të masës me kromatograf me gaz (GCMS), i cili kërkoi përbërje organike ose që përmban karbon në tokën marsian; eksperimenti i etiketuar i çlirimit, i cili testoi për metabolizmin duke shtuar lëndë ushqyese të gjurmuara në mënyrë radioaktive në tokë; eksperimenti i çlirimit pirolitik, i cili testoi për fiksimin e karbonit nga organizmat e mundshëm fotosintetikë; dhe eksperimenti i shkëmbimit të gazit, i cili testoi për metabolizmin duke monitoruar sesi gazrat që njihen si çelësi i jetës (si oksigjeni, dioksidi i karbonit dhe azoti) ndryshuan mostrat e izoluara të tokës përreth.

Rezultatet e eksperimenteve të Vikingëve ishin konfuze dhe kanë vazhduar të hutojnë disa shkencëtarë që atëherë.

Eksperimentet e etiketuara të çlirimit dhe lirimit pirolitik sollën disa rezultate që mbështetën idenë e jetës në Mars: Në të dy eksperimentet, ndryshime të vogla në përqendrimet e disa gazeve, la të kuptohej se po ndodhte një lloj metabolizmi.

GCMS gjithashtu gjeti disa gjurmë të përbërjeve organike të kloruruara, por në atë kohë, shkencëtarët e misionit besonin se komponimet ishin ndotje nga produktet e pastrimit të përdorura në Tokë.

(Zbarkimi dhe roverët e mëvonshëm që atëherë kanë vërtetuar se këto përbërje organike ndodhin natyrshëm në Mars.)

Megjithatë, eksperimenti i shkëmbimit të gazit, i cili u konsiderua më i rëndësishmi nga të katërt, prodhoi një rezultat negativ, duke bërë që shumica e shkencëtarëve të arrinin përfundimisht se eksperimentet e Vikingëve nuk zbuluan jetën marsiane.

Por Schulze-Makuch beson se shumica e eksperimenteve mund të kenë prodhuar rezultate të shtrembëruara sepse kanë përdorur shumë ujë.

(Eksperimentet e etiketuara, çlirimi pirolitik dhe shkëmbimi i gazit përfshinin shtimin e ujit në tokë.)

“Meqenëse Toka është një planet ujor, dukej e arsyeshme që shtimi i ujit mund të nxiste jetën për t’u shfaqur në mjedisin jashtëzakonisht të thatë marsian,” shkroi Schulze-Makuch.

Në mjedise shumë të thata të Tokës, siç është shkretëtira Atacama në Kili, ka mikrobe ekstreme që mund të lulëzojnë duke u fshehur në shkëmbinj higroskopik, të cilët janë jashtëzakonisht të kripur dhe thithin sasi të vogla uji nga ajri që i rrethon.

Këta shkëmbinj janë të pranishëm në Mars, i cili ka një nivel lagështie që hipotetikisht mund të mbajë mikrobe të tilla.

Nëse këto mikrobe përmbajnë gjithashtu peroksid hidrogjeni, një kimikat që është i pajtueshëm me disa forma të jetës në Tokë, do t’i ndihmonte ata të tërheqin më tej lagështinë dhe gjithashtu mund të kenë prodhuar disa nga gazrat e zbuluar në eksperimentin e etiketuar të çlirimit, propozoi Schulze-Makuch.

A ka ujë në Mars?

Në një studim të vitit 2018 të botuar në revistën Scientific Reports, studiuesit zbuluan se përmbytjet ekstreme në shkretëtirën Atacama kishin vrarë deri në 85% të mikrobeve indigjene që nuk mund të përshtateshin me kushtet më të lagështa.

“Prandaj, shtimi i ujit në çdo mikrob të mundshëm në mostrat e tokës vikinge mund të ketë qenë e barabartë me bllokimin e njerëzve në mes të një oqeani: Të dy kanë nevojë për ujë për të mbijetuar, por në përqendrime të gabuara, ai mund të jetë vdekjeprurës për ta”, shkroi Schulze-Makuch.

Alberto Fairén, një astrobiolog në Universitetin Cornell dhe bashkautor i studimit të vitit 2018, tha për Live Science në një email se ai pajtohet me faktin se shtimi i ujit në eksperimentet e Vikingëve mund të kishte vrarë mikrobet e mundshme higroskopike dhe të shkaktonte rezultate kontradiktore të Vikingit.

Kjo nuk është hera e parë që shkencëtarët kanë propozuar që eksperimentet e Vikingëve mund të kenë vrarë pa dashje mikrobet marsiane.

Në vitin 2018, një grup tjetër studiuesish propozoi që kur mostrat e tokës nxeheshin, një reaksion kimik i papritur mund të kishte djegur dhe vrarë çdo mikrob që jetonte në mostra.

Ky grup pretendon se kjo mund të shpjegojë edhe disa nga rezultatet e çuditshme nga eksperimentet.

Në vitin 2007, zbarkimi i NASA-s Phoenix, pasardhësi i zbarkuesve Viking, gjeti gjurmë të perkloratit, një kimikat që përdoret në fishekzjarrë, flakë rrugore dhe eksplozivë, dhe që ndodh natyrshëm brenda disa shkëmbinjve në Mars.

“Konsensusi i përgjithshëm shkencor është se prania e perkloratit dhe nënprodukteve të tij mund të shpjegojë në mënyrë adekuate gazrat e zbuluar në rezultatet origjinale të Vikingëve, gjë që në thelb ka “zgjidhur dilemën e Vikingëve”, tha për Live Chris McKay, një astrobiolog në Qendrën Kërkimore Ames të NASA-s në Kaliforni.

Si rezultat, shkencëtarët që vazhdojnë të heqin dorë nga rezultatet e zbarkuesve, po humbasin përpjekjet e tyre, shtoi McKay.

“Unë nuk jam dakord me logjikën e tyre. Nuk ka nevojë të zbulohet një lloj i ri i çuditshëm i jetës për të shpjeguar rezultatet e Vikingëve.”

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

banka sportel

Banka Europiane thotë se inteligjenca artificiale mund të reduktojë pagat jo vendet e punës

Alex Jones

Teoricieni i konspiracionit, Alex Jones kthehet në X pas sondazhit të Elon Musk

Inteligjenca artificiale AI

Bota në garë për të rregulluar inteligjencën artificiale

wikipedia

Krijuesi i Wikipeadia: ChatGPT është vegël e tmerrshme e inteligjencës artificiale

gmail

Si t’i ktheni të dhënat e humbura nga Google Drive

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

INFO

NA NDIQ