Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

Picture of INA
INA

20/05/2024

Ajani dhe Fetahu janë ndër fëmijët e parë që u regjistruan në klasë të parë në shkollën e re fillore të Vizbegu që me punë do të nis këtë vit shkollor, shkruan Alsat.

Pavarësisht shkronjave dhe numrave që kishin mësuar, ata morën edhe pesëshen e parë për testin e kaluar.

“Unë sot erdha në shkollë, u regjistrova në klasën e parë dhe mora pesë. A di ndonjë vjershë ose shkronjë? A, b, c, ç, d, dh,ë. Cilat numra I di? 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10”, tha një fëmijë.

“Kam ardh në shkollë mu regjistru klasa e parë. Shkollën e kemi afër, është shumë e bukur”, u shpreh një fëmijë.

Regjistrimi i nxënësve në klasë të parë do të vazhdojë deri më 31 maj dhe pjesa tjetër gjatë muajit gusht.

Kreu i Komunës së Butelit Darko Kostovski tha për Alsat se pas formimit të Qeverisë së re priten vendimet e punës për kuadrin mësimor.

“Deri në këto momente janë regjistruar 10 fëmijë. Fillimisht, në shtator do të nisim me mësim nga klasa e parë deri atë të pestë. Pastaj, varësisht dinamikës dhe kërkesës do të funnksionojnë paralelet deri në klasën e 9. Në Ministrinë e Arsimit tashmë kemi dorëzuar kërkesa për numrin e vendeve të punës që janë të nevojshme për këtë shkollë. Shpresojmë që pas formimit të Qeverisë dhe ardhjes së ministrit të ri të miratohen të gjitha këto kërkesa që fëmijët e Vizbegut pa ndërprerje ta realizojnë procesin mësimor”, tha Darko Kostovski, kryetar i Komunës Butel.

Kostovski tha se për nxënësit nga klasa e gjashtë deri atë të nëntë që do të vazhdojnë të mësojnë në shkollat ku tashmë ndjekin mësimet do të shqyrtohet mundësia e organizimit të ndonjë forme të transportit./ Alsat.mk

TË FUNDIT
22 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut, Mickoski paralajmëron start të furishëm
23 minuta
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
23 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
29 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
29 minuta
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

ME TE LEXUARA

1 ditë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
7 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
1 ditë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)
1 ditë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
6 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
1 ditë
Derisa Kuvendi po debaton për Qeverinë e re, kryeministri Xhaferi nën hije duke u freskuar (FOTO)
15 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi

LEXO MË SHUMË

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut, Mickoski paralajmëron start të furishëm

vlen ministrat deputetet

Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

sadulla duraki duraku

Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

INFO

NA NDIQ