Shkolla në Tetovë, me emër nga komunizmi

INA
INA

7 Qershor, 2023

Ministri i arsimit Jeton Shaqiri duket i pafuqishëm për të realizuar kërkesën që prej vitesh qëndron në sirtarët e ministrisë për ndërrimin e emrit të Shkollës “Mosha Pijade” në Tetovë.

Ai vizitoi sot këtë Shkollë për të promovuar disa investime. Për ndërrimin e emrit tha se nuk e din propozimin e vjetër që daton nga periudha kur me Arsimin udhëhiqte i ndjeri Abdilaqim Ademi.

“Nuk jam kundër asnjë iniciative e cila vjen dhe respekton bazën pra nga baza. Nëse një nismë që ka filluar më herët duhet të del nga bordi drejtues i shkollës, këshilli, një nismë që do del nga nxënësit nga prindërit do e vlerësojmë maksimalisht secilën nismë. Në kohën që jetojmë, si institucionet arsimore, rrugët e tjera konform Ligjeve pra si një shoqëri ku jetojmë të gjithë nuk duhet të shohim dallimet ku vlerësohet një personalitet apo një personalitet tjetër qoftë nga një apo pala tjetër duhet të gjithë ti vlerësojmë në mënyrë të barabartë. Kështu që nuk shoh kundërshtim edhe pse nuk e di propozimin e asaj kohe dhe nuk e di propozimin që mund të vijë në periudhën e ardhshme por do e vlerësoj secilin propozim të ardhur”, deklaroi Jeton Shaqiri, Ministër i Arsimit dhe shkencës.

Drejtori i Shkollës së mesme profesionale “Mosha Pijade”, duke mos pasur se ku të hedh topin, tha se pajtohet me ministrin.

“Unë meqë kam qenë edhe atë kohë edhe sot, pra me ish ministrin e ndjerë, gjithçka që buron pra shumë mirë e tha ministri se çdo gjë që buron nga poshtë dhe në koordinim do merremi vesh dhe gjithsesi do merremi vesh. Sepse Mosha Pijade është emër që nuk na takon as neve as palës maqedonase”, theksoi Sherif Abduramani. Drejtor i ShMP “Mosha Pijade.

Në situatë të njëjtë janë shumë shkolla të mesme dhe fillore në Tetovë, të cilat mbajnë emra nga periudha e komunizmit. Përkundër premtimeve, pushteti lokal dhe ai qendror kanë thënë se presin moment më të mirë politik për ndërrimin e emrave./Alsat

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-27-00-23-05-927-edit_com.facebook.katana

Ish-shefi i Inteligjencës së Kroacisë për sulmin në veri: Shuplakë e madhe për Vuçiqin

anton-quni

Quni ‘zbulon’ qëllimin e terroristëve: Synimi s’ka qenë që të rrinë në Manastir

durmo llaskarc

Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

milan radoicic radojcic

Grupi i Radojiçiqit ka dhënë deri në 15 mijë euro për djegien e veturave

Mesto: Beograd
Datum: 21.05.2010
Dogadjaj: POLITIKA/EKONOMIJA - ministar bez portfelja u Vladi Srbije Sulejman Ugljanin potpisao je danas ugovore sa predstavnicima 31 preduzeÊa i organizacija iz nedovoljno razvijenih opötina, kojima se sredstva dodeljuju na osnovu prvog javnog konkursa za 2010. godinu
Licnosti: Sulejman Ugljanin

Sulejman Ugljanin përsërit kërkesën: Boshnjakët të bashkohen në negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës

Ali Ahmeti

Ahmeti: Pranoj rivalitetin, por jo deri në armiqësi

xhipi radojcicic radoicicit kfor

KFOR’i me deklaratë të re: Gjatë gjithë kohës u koordinuam, Policia e Kosovës veproi në përputhje me prerogativat ligjore

velimir bujanec ushtaraku kroat

Ushtaraku kroat: Mesazh shqiptarëve dhe Serbisë

policia kosoves terroristet veri

Reagon gruaja e terr oristit të vrarë : Pres që dikush të më zgjoj nga ky makth, prisja të dilje fitimtar

INFO

NA NDIQ