Shkolla Shqipe Zvicër/ Hapet pika shkollore në Dällikon të Kantonit të Zyrihut!

ina-online
ina-online

31 Gusht, 2023

Nxënësit e Shkollës Shqipe në Dällikon të Kantonit të Zyrihut: Fakt është se hapja e pikës shkollore më së shumti i gëzon nxënësit shqiptarë, të cilët në orët mësimore në gjuhën amtare e ndjejnë frymëmarrjen e Atdheut.

Të martën me datë 29 gusht 2023 “Shkolla Shqipe” në Zvicër, hapi dyert edhe në Dällikon të Kantonit të Zyrihut, duke iu mundësuar fëmijëve shqiptarë të këtij vendbanimi të vijojnë mësimet në gjuhën amtare.

Nxënësit Eljona, Noriku, Edioni, Altini, Medina Alisa, Diari, Ledjani, Sumeja, Tuana, Eliona, Sara, Anesa, Anika, Rumesa, Erina… të cilët erdhën në orën e parë të mësimit ishin të gëzuar, se më në fund po fillonin me mësimet në gjuhën shqipe. Të gëzuar ishin edhe vetëm prindërit, të cilët numrëronin një mori faktesh se pse pikat shkollore duhet të jenë s amë afër fëmijëve dhe vendbanimeve të tyre. Pra ky gëzim për hapjen e pikës shkollore ishte përhap gjithë andej.

Mësimi në këtë pikë shkollore do të zhvillohet çdo të marte nga ora 17:30 – 19:30. E gjithë kjo dëshmon se aty ku punohet dhe veprohet sukseset nuk mungojnë. Po ashtu vlen të vlerësohet përkushtimi dhe angazhimi i dhjetëra prindërve të kësaj ane, nën drejtimin e znj. Anila Muçajt, të cilët detyrën për hapjen e pikës shkollore e morën shumë seriozisht dhe brenda një kohe të shkurtër e bënë realitet.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Dioguardi vjosa osmani

Presidentja Osmani dekoron me Urdhrin e Lirisë, ish-kongresistin, Joe DioGuardi dhe aktivisten Shirley Cloyes DioGuardi

Norvegjia

Norvegjia është jetë për ballkanasit, ja sa janë rrogat dhe profesionet më të paguara?

dashnim hebibi

Në tre librat e rinj të Dashnim Hebibi, do të gjeni veten të pasqyruar në petk fisnikërie

policia italiane

Vritet me kaçavidë shqiptari në Itali, autor i ngjarjes një bashkatdhetar (FOTO)

zvicer-1

I dënuari për racizëm ndaj shqiptarëve mund të zgjedhet kancelar federal i Zvicrës

us viza visa

Viza amerikane, 26.29% e aplikimeve nga Maqedonia janë refuzuar nga SHBA vitin e kaluar

zvicer-policia

“Për të mirën e taksapaguesve” – politikani zviceran e parkon veturën në zonën e ndaluar

gjermani jeta

53 mijë qytetarë të Maqedonisë vitin e kaluar janë shpërngulur në Gjermani

protesta noendorf

Neuendorf/Rreth 300 gra nga Maqedonia protestojnë për paga më të larta

INFO

NA NDIQ