Shkollat shqipe të suksesshme në garat në fushën muzikore me kor dhe orkestër 2024

Picture of ina-online
ina-online

14/05/2024

shkruan: Florim Zulfiu

Në garat rajonale edhe këtë vit u mbajtën online me dergim të videoregjistrimeve të lansuara në kanalin youtube, ku Komisioni i zgjedhur per koret fillore dhe te mesme i kan vlersuar’ e njejta ka qenë edhe me orkestrat fillore dhe ato të mesme!

Prej shkollave fillore me mësim në gjuhë shqipe aplikuan keto shkolla:

Shfk”Sami Frashëri” Hamije Ymeri 97 pikë në gara rajonale;

Shfk “Asdreni” Tearcë, Nehad Jonuzi 96 pikë në gara rajonale, këto dy shkolla u ranguan në gara shtetërore por, për arsye personale nuk garuan në shtetërore;

Shfk “Goce Dellçev” Gostivar, Basri Ristemi 96 pikë ne gara rajonale, në gara shtetërore vendi i parë me 93 pikë;

Shfk”Seid Najdeni” Dibër, Mahmud Marku 96 pikë në Gara Rajonale dhe vendi i parë në Gara Shteterore me 95 pikë;

Shfk”Dituria” Likovë, Komuna e Likovës, Florim Zulfiu 96 pikë ne gara rajonale dhe vendi i parë në Gara shtetërore me 97 pikë

Me kore aplikuan Shfk “Vëllazerim Bashkimi” Ohër, Burim Hidri 99 pikë në gara rajonale dhe i vetmi kor me 99 pikë ne gara shtetërore!

Shfk “Jeronim de Rada” Çerkez-Kumanovë ne gara rajonale zuri vendin e dytë me 86 pikë dhe nuk u rangua në “gara shtetërore’ dyshoj se ka patur ndonjë gabim se kolegia Shermin Memedi Ajdini disa vite radhazi ka zënë vendet e para si ne gara rajonale dhe ato Shtetërore!

TË FUNDIT
6 orë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
9 orë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
2 ditë
Përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit
3 ditë
Një e katërta e të rinjve në RMV punojnë gjatë shkollimit
3 ditë
Qeveria e re premton reforma në arsim

ME TE LEXUARA

9 orë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
6 orë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës

LEXO MË SHUMË

kurti arsim sinani

Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës

gjimnazi kumanove gurthemeli

Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë

Naim frasheri

Përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Një e katërta e të rinjve në RMV punojnë gjatë shkollimit

shkolla-nxenes-klasa

Qeveria e re premton reforma në arsim

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

halil-kastrati-696x372

Erdogani i jep “Çmimin e Mirësisë” Halil Kastratit

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës

INFO

NA NDIQ