Shkrijelj: Deputetët të mbështesin rritjen e pagës minimale

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

Sot në Komisionin për Punë dhe Politikë Sociale në rend dite janë ndryshimet në Ligjin për pagë minimale me të cilat krijohen kushte që paga minimale të jetë së paku 18.000 denarë. Nga 1 prilli rreth 80.000 punëtorë do të marrin pagë më të lartë për gati tre mijë denarë, thotë Sanella Shkrijelj, deputete e LSDM-së.

Ajo tha se paga minimale prej 8800 denarë është rritur në 18.000 denarë, përkatësisht për më shumë se 100 për qind.

“Këtë e kemi arritur si më parë përmes një dialogu transparent dhe konstruktiv ndërmjet partnerëve socialë – Qeverisë, përfaqësuesve të punëtorëve dhe përfaqësuesve të punëdhënësve.

Ky ligj siguron një të ardhme të caktuar për të gjithë punëtorët, sepse me futjen e kriterit të ri për llogaritjen e pagës minimale nuk mund të jetë më e ulët se 57 për qind e pagës mesatare, po ashtu, kjo masë është jashtëzakonisht e rëndësishme për promovimin e barazisë gjinore, sepse është fakt që gratë dominojnë në aktivitetet invazive të punës. Fuqizimi ekonomik i grave është kyç për barazinë gjinore”, tha Shkrijelj.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ