Shkrimtari serb: Kosova nuk është problemi ynë, por ne jemi jashtëqitje, lecka, gënjeshtarë dhe mashtrues

INA
INA

02/01/2024

Kolumnisti dhe shkrimtari serb Svetislav Basara gjatë një interviste për Nova, nuk ka kursyer fjalorin e tij.

Ai ka thënë se problemi i Serbisë, nuk është Kosova e as ish-lideri i tyre Sllobodan Millosheviq, e as ky aktual Aleksandar Vuçiq.

Sipas tij populli serb është jashtëqitje, gënjeshtarë dhe mashtrues.

Këto janë fjalët me të cilat shkrimtari i njohur dhe i respektuar serb i ka përshkruar bashkëjetuesit e tij.

“Problemet tona nuk janë Millosheviqi, Tadiqi, Koshtunica apo Vuçiqi – veçanërisht jo Kosova – problemi ynë është se ne jemi lecka, gënjeshtarë dhe mashtrues. Por është gjithashtu një histori se si i njëjti komunitet, përmes hocus-pocuseve të ndryshme, arrin të bindë veten (dhe ndonjëherë edhe të tjerët) se është një shoqëri e njerëzve të ndershëm, të lirë, të shtëpive serbe që i frikësohen Zotit dhe nënave shembullore serbe”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviq, Lajçakut: Ke heshtur për tentimvrasjen ndaj meje nga Vuçiqi yt i dashur

greqi-1-800x445-600x360

Greqia merr drejtimin e misionit detar të BE-së në Detin e Kuq

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

IMG_9304

Krstinovska: Propaganda kineze në Ballkan, Serbia mbështetet te Kina për ta bllokuar Kosovën

kroaci kufiri

Përplasje Zagreb-Beograd, kryediplomti kroat: Serbia e obsesionuar me Kroacinë, Vuçiq histerik

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

serbia rusia

Gazetarë nga Ballkani Perëndimor me lidhje me OJQ-në AJKF, e cila dha grante për promovimin e narrativave ruse. Kush është nga Maqedonia e Veriut?

Plazh greqi hanioti

Pushimet në Greqi sivjet shtrenjtohen për 20-30%

INFO

NA NDIQ