Shkrumbohet kisha 176-vjeçare në Londër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2023

Me dhjetëra zjarrfikës luftuan me flakët që përfshinë një kishë në veri të Londrës gjatë natës. Kisha, e vlerësuar si një thesar arkitekturor, me mozaikë mahnitës, u shkatërrua thuajse totalisht pasi i ra edhe çatia.

Rreth 80 zjarrfikës u dërguan për të shuar zjarrin në kishën e Shën Markut, e ndërtuar në vitin 1847, e njohur për historinë e saj arsimore dhe letrare, por nuk ia arritën ta shpëtonin atë. Megjithatë, bënë të mundur lokalizimin e flakëve. E gjithë ndërtesa dykatëshe u përfshi nga flakët, ndërsa banorëve iu kërkua që të mbanin dyert dhe dritaret e mbyllura për shkak të tymit të madh në zonë.

Për fat të mirë, askush nuk u lëndua, ndërsa shkaqet e rënies së zjarrit janë të paqarta.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

CNN: Izraeli e sulmon Iranin

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

INFO

NA NDIQ