Shkundja “FLontit” dhe kush po i ha “GURABIJAT”!

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

shkruan: Naser Pajaziti

Fronti Evropian me votimin e ligjit të VMRO-së për riorganizimin e ministrive në ora 03:00 të mëngjesit dëshmon se kemi të bëjmë me hall të madh dhe se kapiteni me një pjesë të ushtarëve të tij po e lëshojnë betejën!

Nga FRont u bënë “FLont”!

Një detaj tjetër për tu analizu është braktisja e Ziadin Selës në këtë pikë dhe refuzimi i deputetëve të tij për të votuar për ligjin e Mickoskit dhe VMRO-së.

Ky veprim i Selës është sinjal serioz se ra sistemi dhe uniteti brenda këtij fronti po shkundet. Në veprimin politik kjo ndarje tregon shumë se nuk po i këndohet kënga e mirë!

Kjo përkrahje e “trimave” përpos zorit të madh ka edhe pazare apo qëllime të fshehta, por që mbrëmë nuk kishin çmim apo ofertë, por u nënkuptua si një kapixhik i çelur!

Pikërish Blerim Bexheti pak ditë më parë tha se ky ligj i VMRO-së defaktorizon shqiptarët, e në mëngjesin e sotëm shtypi sustën! Çfarë konzistence politike kemi këtu dhe pse i hëngër llafet si gurabija!

Skenari është i njohur si “Sushiko koalicioni”, restoranti famoz nga ku Mijallkovi bënte pazare dhe jepte urdhëra për zbatimin e planeve për shqiptarët, përmes përfaqësuesve të tyre në pushtet. Dy figura të pushtetshme të asaj periudhe sot janë në kolltuqet nga ku mbrëmë shtypën sustën që Mickoskit t’ia realizojnë programin e premtuar zgjedhor të VMRO-DPMNE-së.

Në opinion u shitën dokrra se gjoja u votua pa asnjë kushtëzim dhe për një komision për ndjekjen e përfaqësimit, por kjo as që bëhet fjalë, sepse diçka e tillë nuk mund të pritet nga këto qenie politike që janë bërë milionerë me familjet e tyre, ndërsa për 20 vjet, shumicën e administratorëve shqiptarë i lanë buzë greminës, me status përbuzës dhe me një rrogë mbijetese, e që një pjesë e tyre në heshtje ikën në Gjermani.

Ata kanë hall të madh dhe opozita është e rëndë!

E tash kush po i bie se i hëngër gurabijat, me ose pa tomël!

Filmi serik veçse ka filluar!

TË FUNDIT
34 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
1 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
2 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
2 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
6 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
1 ditë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
2 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
21 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
1 ditë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

LEXO MË SHUMË

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ