Shkup, Inspektorati i tregut kontrollon importuesit e frutave dhe perimeve në “kvantashki”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/04/2023

Në Kvantashki Shkup janë duke vazhduar kontrollet e importuesve të pemëve dhe perimeve, si dhe të gjithë tregtarëve në vend. Mbi 30 inspektorë të Inspektoratit Shtetëror të Tregut (IShT) ndodhen në terren, në koordinim me ekipet e Drejtorisë së Policisë Financiare, Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Agjencisë për pasurinë e konfiskuar, transmeton Portalb.mk.

“Aksioni përfshin importuesit e perimeve dhe frutave në Shkup, është futur edhe në tregun Kvantashki, si dhe kontrolle po bëhen edhe te importuesit me shumicë në Strumicë, Dibër dhe qytete tjera”.

“Importuesit e pemëve dhe perimeve po monitorohen për respektimin e vendimit të Qeverisë për shpërndarjen dhe shitjen e të paktën 70 për qind të sasive që kanë dorëzuar në janar dhe shkurt. Kontrolle janë bërë edhe në të gjitha subjektet tjera të Kavantashki-t për aktivitete të regjistruara dhe të paregjistruara”, tha për MIA-n, drejtori i IShT-së, Goran Trajkovski.

Aksioni, siç paralajmëroi ai, do të zgjasë gjatë gjithë ditës, me të cilin IShT do të dalë me informacione për rezultatin.

Sipas Ligjit për Tregti, gjobat për importuesit, varësisht nga madhësia e tyre, nëse konstatohet mosbindje ndaj vendimeve të qeverisë, variojnë nga 800 deri në 10 mijë euro, ndërsa për veprimtari të paregjistruar, përveç gjobës parashihet edhe konfiskimi i mallit.

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

8 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
1 ditë
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
4 orë
Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë
1 ditë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
1 ditë
Valdet Zekaj rrëfen detaje nga ngjaret e "Lagjes së Trimave" në Kumanovë
1 ditë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
10 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
6 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
1 ditë
Dy të lënduar pas një aksidenti mes tri veturave në Prishtinë

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ