Shkup-Sofje: Përvoja evropiane kompromisi për historinë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2023

Dallimet historike me Bullgarinë duhet të zgjidhen sipas shembullit të kompromisit që e kanë arritur më shumë vende në kontinentin evropian dhe në kontinente të tjera. Ambasadori i Republikës Çeke, vendi kryesues me Bashkimin Evropian, në panel diskutimin sot në Shkup e rekomandoi shembullin e katërshes së Vishegradit, bashkëpunimi i të cilave i vendosur që para anëtarësimit në BE, u ka ndihmuar Polonisë, Çekisë, Sllovakisë dhe Hungarisë të kyçen në BE.

Kërcënimi për bombë të vendosur në hotelin Meriot në qendër të Shkupit, në mesditë, pjesërisht e pengoi agjendën e konferencës për tejkalimin e dallimeve me Bullgarinë, e organizuar nga organizata joqeveritare “Eurothink”. Megjithatë, Ambasadori i Republikës Çeke në vend, Jarosllav Ludvig, e ndau përvojën qendrore-evropiane për kontestet rreth historisë së përbashkët.

“Dëshiroj të theksoj se të dyja palët mund të kenë këndvështrime të ndryshme për historinë. Kjo gjithmonë është shumë e ndjeshme, sepse ka një histori por dy palë, këndvështrime të ndryshme. Kjo është kudo, edhe këtu në rajon, edhe në Evropën qendrore, por edhe në kontinentin amerikan. Kjo nuk do të thotë se këndvështrimi ynë është i vetmi, i përsosur, për këtë arsye duhet të inicohet dialogu, me përfshirjen e ekspertëve, që të arrihet kompromisi” – tha Jaroslav Ludvig, ambasador i Republikës Çeke.

Këshilltari në ambasadën e Kanadasë në Beograd, e cila i mbështet projektet për afrimin e Sofjes dhe Shkupit, vuri në dukje se në kontinentin e tij kontestet janë të hapura me popullatën indigjene, por dialogu nuk është ndërprerë.

“Vendi në të cilin ndërtojmë hekurudha, dikur ka qenë vend i dikujt. Indigjenët kanë pasur histori krejtësisht tjetër. Është e rëndësishme ta kthejmë pas historinë dhe ta shohim çfarë udhëkryqe ka pasur” – tha Morgan, ambasada e Kanadasë, Serbi.

Si shembull më të përshtatshëm për rrugën e përbashkët evropiane, ambasadori i Çekisë e vuri në dukje grupin e Vishegradit, bashkëpunim rajonal nëpër të cilin vendi i tij, por edhe Sllovakia, Hungaria dhe Polonia, në mënyrë të përbashkët u përgatitën për kyçje dhe bashkëpunim në Bashkimin Evropian. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
55 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
12 orë
Imerlije Saliu, deputetja e parë me mbulesë në Kuvendin e RMV-së
1 ditë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
5 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
2 ditë
Protestë e të punësuarve të Postës
23 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
1 ditë
OEMVP mbështet kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Evropian
11 orë
Milloshoski: Qeveria e re pritet të formohet deri më 20 qershor, me shumë gjasë do të përbëhet nga VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

INFO

NA NDIQ