Shkupi dënon provokimet nga Sofja, kërkon reagimin e autoriteteve bullgare

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Fundjava e kaluar kaloi me shumë tensione mes palës maqedonase dhe asaj bullgare, e gjithçka filloi me ofendimet e qytetarëve bullgarë ndaj policisë maqedonase në pikën kufitare “Deve Bair”, e më pas vazhdoi me gjuajtjen me gurë të Klubi maqedonas në Blagoevgrad.

Presidenti i Maqedonisë, Stevo Pendarovski, i dënoi incidentet në kufirin e RMV-së, si dhe goditjen me gurë të klubit, duke kërkuar reagim nga autoritetet bullgare.

“Dënoj ashpër aktin vandal të gjuajtjes me gurë të “Klubit Kulturor Maqedonas – Nikola Vaptsarov” në Blagoevgrad, Republika e Bullgarisë. Vandalizmi dhe krimi i këtij lloji nuk janë vlera evropiane dhe duhet dënuar dhe sigurisht zbulim dhe dënime përkatëse për autorët e këtij akti”.

“Në të njëjtën kohë shpreh keqardhjen për incidentet në kufirin maqedonas të shkaktuara nga një grup qytetarësh të Republikës së Bullgarisë të udhëhequr nga deputetë në Kuvendin e tyre. Shpreh keqardhjen që nuk jemi dëshmitarë të dënimit të sulmeve të drejtuara ndaj policëve maqedonas dhe institucioneve maqedonase. Përgëzoj pjesëtarët e policisë dhe organet kompetente për dinjitetin dhe profesionalizmin e tyre në trajtimin e vandalëve agresivë”.

“Dua t’i referohem edhe deklaratës së ish-ambasadorit të Republikës së Bullgarisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe deputetit aktual të Parlamentit Evropian, Aleksandar Jordanov, e cila përmban fyerje dhe fraza nënçmuese për popullin maqedonas, krejtësisht të papërshtatshme për një diplomat dhe deputet i Parlamentit Evropian.Parlamenti. Me këtë rast dua të shtoj se nuk bëhet fjalë vetëm për mungesën e kulturës elementare nga ana e personit të përmendur, por edhe për formën më të ashpër të gjuhës së urrejtjes, e cila është e paprecedentë në historinë maqedono-bullgare. marrëdhëniet. Për fat të keq pretendimet territoriale dhe mohimi i kombit maqedonas janë bërë të përditshme”, ka shkruar Pendarovski.

Reagim ka pasur edhe kryeministri Dimitar Kovaçevski, i cili pret që institucionet kompetente në Bullgari të zbulojnë autorët që e dëmtuan klubin maqedonas.

“Dëmtimi i klubit maqedonas “Nikola Jonkov Vaptsarov” në Bllagoevgrad është akt vandalizmi që e dënoj ashpër. Aktivitete të tilla nuk korrespondojnë me politikën e rënë dakord për promovimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, respektit reciprok dhe miqësisë ndërmjet dy shteteve fqinje. Pres që institucionet kompetente në Bullgari të gjejnë dhe sanksionojnë sa më parë autorët dhe të dënojnë vandalizmin. Maqedonia e Veriut, në frymën e vlerave evropiane, do të vazhdojë përpjekjet e saj për të forcuar agjendën diplomatike dhe pozitive midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë”, ka thënë Kovaçevski.

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë njoftoi gjithashtu se do t’i dërgojë letër Parlamentit Evropian në të cilën do të informojë për sjelljen e papërshtatshme dhe ofenduese të eurodeputetit bullgar Aleksandar Jordanov, i cili iu drejtua maqedonasve me fjalë nënçmuese.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ