Shkupi mbetet vetëm për turistët – Fundjava e zgjatur largon vendasit

Picture of INA
INA

03/05/2024

Për shkak të festave të majit dhe pashkëve, shumica e qytetareve kanë kombinuar ditët e punës me ditët e lira dhe kanë fituar fundjavë të zgjatur, dhe pikërisht për këtë arsye rrugët  e Shkupit edhe sot ishin te zbrazura.

E përderisa shumë qytetarë kanë zgjedhur të shkojnë jashtë vendit për këto festa, turistët e huaj kishin pushtuar Çarshinë e Shkupit.

“Njerëzit janë shumë të mirë dhe natyra është e mirë, është qetë dhe jeta është e ngadaltë jo shumë e shpejtë, si është jeta në Francë, jeta është e shpejtë? Po, shumë. Jemi këtu për 10 ditë dhe sot kthehemi prapë”, tha një vizitor.

“Jemi duke udhëtuar nëpër Ballkan dhe është vërtet mirë të shohësh gjëra dhe vërtet na pëlqen dhe do të jemi këtu për dy ditë… na pëlqen kultura, njerëzit dhe që të mësojmë më shumë për shtetin tuaj dhe historinë, sepse ka histori interesante. Jam nga Suedia, kemi informata për shtetin por gjithmonë është e mirë të dish më shumë”, u shpreh një vizitor tjetër.

Sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme, vetëm më 30 prill dhe 1 maj, në piken kufitare Bogorodicë kanë dalë mbi 7,000 qytetarë të vendit ndërsa nga ky numër nga këto dy ditë janë kthyer rreth 2500 qytetarë.

Raporti nga MPB:

Më 30.04.2024, nga pika kufitare “Bogorodicë” kanë dalë 3.367 shtetas të Maqedonisë së Veriut, ndërsa kanë hyrë 1.092 shtetas të vendit.

Më 1 maj 2024, nga pika kufitare “Bogorodicë” kanë dalë 4.463 shtetas të Maqedonisë së Veriut, ndërsa kanë hyrë 1.552 shtetas të vendit.

Më 30.04.2024, nga pika kufitare e Mexhitlisë kanë dalë 1.161 shtetas të Maqedonisë së Veriut ndërsa kanë hyrë 744 shtetas të vendit.

Më 1 maj 2024, nga pika kufitare e Mexhitlisë kanë dalë 1.511 shtetas të Maqedonisë së Veriut ndërsa kanë hyrë 784 shtetas të vendit.

Përveç këtyre dy pikave kufitare edhe në tjerat pika dalja e qytetarëve tanë ka qenë e ngjashme, ndërsa përveç ditëve tjera të majit edhe 8 maji është ditë jo pune për qytetaret tanë për shkak të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare./ Alsat.mk

TË FUNDIT
8 minuta
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar
1 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
3 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
4 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
7 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

ME TE LEXUARA

2 ditë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
12 orë
Escobar: BE-ja dhe SHBA-të ia bënë të qartë qëndrimin e tyre Siljanovskës! VMRO-DPMNE garanton se do të mbetet e përkushtuar në rrugën europiane
2 ditë
SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet
11 orë
Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës
1 ditë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
10 orë
FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
10 orë
VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri
1 ditë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit

LEXO MË SHUMË

kasami tubim

Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

vmro vlen negociata

VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

vmro vlen

VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ