Shkupi mund Budva-n në Bruksel

INA
INA

21/09/2023

Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, u shpall zyrtarisht “Kryeqyteti i Kulturës Evropiane” për vitin 2028.

Vendimi është bërë i ditur nga Komisioni Evropian në një ceremoni në Shtëpinë e Historisë Evropiane në Bruksel, pas prezantimit të aplikacioneve të qyteteve të përzgjedhura në listën e ngushtë. Konkurrenti kryesor i Shkupit ishte qyteti malazez Budva.

Ministrja e Kulturës së Maqedonisë së Veriut, Bisera Kostadinovska-Stojçevska, pohon se Shkupi është “i gatshëm të përballojë sfidën”.

Një sukses i madh për Maqedoninë e Veriut

“Duket se Shkupi është krijuar ndër shekuj për këtë sfidë. Nën flamurin evropian dhe maqedonas do të ngremë energjinë krijuese për t’u përhapur në të gjithë kontinentin. A ka vend më të mirë për këtë se Shkupi”, pyeti Kostadinovska-Stojçevska.

“Shpallja e Shkupit “kryeqytet i kulturës evropiane” për vitin 2028 është një sukses i madh për vendin tonë, posaçërisht duke pasur parasysh përkushtimin që kemi si shtet që përpiqet për anëtarësim të plotë në Bashkimin Evropian”, tha Kostadinovska-Stojçevska për median vendase.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kadare

E pabesueshme! 45 mijë letra kundra Ismail Kadaresë nga shqiptarët që të mos marrë NOBEL!

Kimete-Berisha

Parodi mbi dashurinë time: ngjarje reale, më 08 dhjetor 2023

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

shfaqja egzodus

Shfaqja teatrale që pos kritikës nuk i mungoi asgjë “Exodus”

KJ2-750x430

Ministrat Bekteshi dhe Shaqiri prezantuan masën e re për vauçerët e turizmit vendor për studentët

x28-800x533-1

Patricia Di Xhovani: Arsimi të bëhet prioritet kombëtar!

shkolla-nxenes-780x439-1

Ja pse dështoi Maqedonia e Veriut në testin PISA

salla universale

Jo më Qyteti i Shkupit, rikonstruimin e Sallës Universale e merr përsipër Ministria e Kulturës

INFO

NA NDIQ