Shkupi, në mesin e 20 qyteteve në të ndotura në botë

INA
INA

23/01/2024

Sarajeva, kryeqyteti i Bosnjës e Hercegovinës, është sërish në krye të listës së qyteteve botërore me ajrin më të ndotur në, thotë renditja e fundit portalit “IQAir”.

Sarajeva aktualisht është e katërta në listën e qyteteve më të ndotura dhe cilësia e ajrit në kryeqytetin e Bosnjë-Hercegovinës vlerësohet si “shumë e pashëndetshme”, me një indeks cilësie prej 226.

Në krye të listës është Nju Delhi (Indi), indeksi i cilësisë së të cilit është 321, Kolkata me 250 ndërsa i dyti është Dhaka (Bangladesh) me një indeks prej 240.

“IQAir” zviceran ka më shumë se 10.000 stacione matës në mbarë botën dhe tregon cilësinë e ajrit në mbarë botën. Në mesin e 20 qyteteve në të ndotura në botë gjenden edhe Sofja, Shkupi dhe Beogradi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

INFO

NA NDIQ