Shkupi në vendin 198-të në listën e qyteteve më të shtrenjta për të jetuar

Picture of INA
INA

20/06/2024

Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, u rendit në vendin e 198-të në listën e qyteteve më të shtrenjta për të jetuar në botë, sipas renditjes më të fundit të kompanisë amerikane “Mercer”.

Hong Kongu ruajti titullin e vendit më të shtrenjtë për të jetuar dhe qëndruar në botë, në sondazhin e Mercer-it për vitin 2024. Top lista u publikua të hënën dhe qyteti kinez, ashtu si në 2022 dhe 2023, zuri vendin e parë këtë herë, ndërsa Singapori është në vendin e dytë.

Top 10 qytetet më të shtrenjta për të jetuar janë katër qytete të Zvicrës, edhe atë Zyrihu, Gjeneva, Bazeli dhe Berni, të cilat janë në vendin e tretë, të katërt, të pestë dhe të gjashtë.

Raporti shqyrtoi 226 qytete bazuar në kostot krahasuese të mbi 200 artikujve në secilin vend, duke marrë parasysh çmimet për transportin, ushqimin, veshjet, sendet shtëpiake dhe argëtimin.

Kështu, Nju Jorku është qyteti më i shtrenjtë në Shtetet e Bashkuara dhe zuri vendin nr. 7 në listë. Kryeqyteti i Britanisë së Madhe, Londra u rendit në vendin e 17-të vitin e kaluar dhe tani është në numrin vendin 8. Nassau, në Bahamas, është në vendin e nëntë, dhe Los Anxhelosi përfundon 10 qytetet më të shtrenjta në botë.

Sipas raportimeve, çmimet e larta të banesave dhe rritja e kostove të transportit, mallrave dhe shërbimeve janë ndër arsyet pse kostoja e jetesës në këto qytete është veçanërisht e lartë.

TË FUNDIT
4 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
6 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
6 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
7 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
10 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
6 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
1 ditë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
6 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
1 ditë
Si Serbia po e zvogëlon numrin e shqiptarëve në Preshevë
4 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
24 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
2 ditë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?

LEXO MË SHUMË

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

durres plazh deti

Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

INFO

NA NDIQ