Shkupi po qelbet nga bërlloqet, kryetarët e komunave mbledhje emergjente

Picture of ina-online
ina-online

10/07/2023

Shkupi është mbushur me mbeturina, ndërsa kryetarët e rajonit planor të Shkupit sot do të mbajnë një takim për të diskutuar për gjendjen e higjienës, pas grevës së punëtorëve të Higjienës Komunale, me kërkesat për plotësimin e kërkesave të tyre, përcjell INA.

Kryetarët e komunave nga VMRO-DPMNE, me ndihmën e kolegëve të tyre nga komunat tjera, mbrëmë kanë filluar pastrimin e mbeturinave të grumbulluara, ndërsa Komuna Qendër njoftoi se nga mëngjesi i sotëm do të fillojë vetë pastrimin e mbeturinave.

Në takim kryetarët e rajonit planor të Shkupit do të paraqesin qëndrimin e tyre për situatën.

Ndërkaq, komuna Qendër dhe Aerodrom, pas reagimit të qytetarëve, kërkuan nga autoritetet që urgjentisht të gjejnë një zgjidhje të përshtatshme për grumbullimin e mbeturinave.

Nga ana tjetër, Komuna Qendër njoftoi se do të fillojë pastrimin e mbeturinave brenda dhe jashtë kontejnerëve. Kryetari i komunës Goran Gerasimovski njoftoi se sot në mëngjes kanë filluar punën pothuajse të gjithë higjenistët nga shërbimi komunal në NP “POC” dhe një pjesë e administratës komunale.

Të gjitha makineritë në pronësi të kompanisë do të përdoren në terren, si dhe pajisje shtesë për grumbullimin e plehrave.

Gerasimovski i ka dërguar apel Qytetit të Shkupit që urgjentisht të zgjidhen problemet në ndërmarrjen publike dhe të fillohet pastrimi i qytetit. Qytetarët, siç tha ai, nuk duhet të jenë viktima të keqmenaxhimit në qytet, rreziku për shëndetin e qytetarëve është i madh.

Ndryshe, punëtorët e “Higjiena Komunale” po protestojnë dhe kërkojnë rritje të pagave, kushte më të mira, pagesë të K15 dhe kthimin e kolegëve të larguar nga puna.

Drejtoresha e NP “Higjiena Komunale”-Shkup, Kosana Nikoliq Mazneva u ka premtuar punëtorëve se do të marrin K 15, por thotë se bisedimet do të vazhdojnë nga kjo javë.

Ajo pardje në një konferencë për media bëri të ditur se nuk do të lejojë që një qendër politike të kontrollojë punën e kësaj ndërmarrje dhe se janë dorëzuar raporte në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe në Prokurori për kërcënime me jetën e saj dhe të punonjësve të tjerë.

Ndërsa Sindikata e Maqedonisë dje doli me qëndrimin se dënon ashpër kërcënimet ndaj punëtorëve të Higjienës Komunale Shkup, por edhe dënon veprimin e menaxhmentit për shkarkimin e një grupi më të madh të punëtorëve.

LSM-ja njoftoi se mbështet plotësisht punëtorët e Higjienës Komunale në Shkup, të cilët prej disa ditësh po shprehin revoltë ndaj menaxhmentit për shkak se janë larguar nga puna dhjetëra punëtorë, por edhe për shkak se kërkesat e tyre për rritje të pagave, K-15 dhe vjetërsisë së përfituar nuk janë. duke u takuar.(INA)

TË FUNDIT
53 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
1 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
4 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
5 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

ME TE LEXUARA

9 orë
Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime
15 orë
Deputeti gjerman: Këshilli i Evropës nuk duhet të diktohet prej Trumpit dhe Grenellit
6 orë
Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!
14 orë
Mosanëtarësimi në KiE, Kurti flet me ambasadorin britanik – e falenderon Mbretërinë e Bashkuar për qëndrimin e mbajtur dje
5 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor
12 orë
Ekskluzive: Krerët e VLEN-it sot takohen me Albin Kurtin në Prishtinë
4 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
11 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

aleksandar dashtevski kshz

Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

Screenshot_2024-05-18-15-00-13-294_com.facebook.katana-edit

Kryetari i komunës së Gjilanit viziton kryeministrin Xhaferi

INFO

NA NDIQ