Shkupi sërish ndër qytetet më të ndotura në botë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2023

Instituti i Shëndetit Publik paralajmëroi se ajri në disa qytete është jashtëzakonisht i keq dhe këshilloi qytetarët që të mos dalin nga banesat e tyre.

Sipas ISHP, ajri është shumë i ndotur në Strumicë, Manastir dhe Kërçovë, ndërsa në Shkup, Negotinë dhe Prilep…

Një pjesë e madhe e Maqedonisë po mbytet në përqendrimin e lartë të grimcave PM 10. Shkupi është sërish ndër kryeqytetet më të ndotura në botë.

Instituti i Shëndetit Publik paralajmëroi se ajri në disa qytete është jashtëzakonisht i ndotur dhe këshilloi qytetarët që të mos dalin nga banesat e tyre.

“Qëndroni në shtëpi ose zvogëloni sforcimin fizik, veçanërisht jashtë, nëse keni simptoma, të tilla si kollë ose dhimbje të fytit. Të rriturit dhe fëmijët me probleme të mushkërive, të rriturit me probleme të zemrës dhe të moshuarit duhet të shmangin aktivitetin e rëndë fizik. Gratë shtatzëna duhet të qëndrojnë në shtëpi. Njerëzit me astmë duhet të përdorin inhalatorin e tyre më shpesh. Nëse duhet të dilni jashtë, vishni maska ​​me efikasitet të provuar”, thuhet në raport.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

INFO

NA NDIQ