Shmangeni këtë gabim të madh që bëni me mbushësin e telefonit

INA
INA

15 Maj, 2023

Lënia e mbushësit të telefonit në prizë jo vetëm që rrit faturat e energjisë elektrike, por edhe harxhon energji.

Kompanitë Meyer, një kompani e ngrohjes, klimatizimit, instalimeve hidraulike dhe elektrike, ka paralajmëruar tre anët negative të lënies së mbushësit në prizë për një periudhë të gjatë, shkruan DailyMail.

Një nga rreziqet më të mëdha të lënies së mbushësit të telefonit në prizë është rreziku i zjarrit. Nëse ngarkuesi juaj nxehet, diçka mund të marrë flakë. Është veçanërisht e rrezikshme nëse e lini mbushësin ndezur gjatë natës, pasi mund të mos jeni afër për të vënë re zjarrin.

Një tjetër dobësi për të lënë mbushësin e telefonit në prizë është se mund të rrisë faturat e energjisë elektrike. Edhe kur telefoni juaj nuk është i lidhur me mbushësin, vetë mbushësi ende konsumon energji.

Lënia e mbushësit të telefonit në prizë jo vetëm që rrit faturat e energjisë elektrike, por edhe harxhon energji. Kur e lini mbushësin ndezur, edhe nëse telefoni nuk është i lidhur me të, mbushësi vazhdon të përdorë energjinë nga priza. Kjo do të thotë se e gjithë kjo energji e humbur e bën ajrin edhe më të ndotur.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

word pres

WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

whatsapp-main-600x360

WhatsApp ‘nxjerr’ nga loja AirDrop, vjen me ndryshimin e madh

Apple-1

Lansimi i fundit i Apple mund të çojë në inovacion e izolim

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Pas Binance, paditet edhe Coinbase

microsof

Microsoft do të paguajë 20 milionë dollarë, akuzohet se shkeli privatësinë e fëmijëve

bateri

Karikoni telefonin tuaj nëpër lokale? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më

Apple-1

Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

kufjet-wireless-te-apple-jane-te-pariparueshme_5c9e57f3ee72f

Apple prezanton kufjet e gjeneratës së re, kushtojnë 3499 Dollarë

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Pse grupet e WhatsApp-it i bëjnë keq shëndetit tonë

INFO

NA NDIQ