Shoqata e prokurorëve publikë: Kërcënimet ndaj Joveskit janë kërcënim për të gjithë institucionin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/01/2022

Shoqata e prokurorëve publikë në Republikën e Maqedonisë së Veriut dënon ashpër kërcënimet e fundit ndaj prokurorit publik të shtetit Ljubomir Joveski.

“Kërcënimet e drejtuara ndaj tij, si më i larti në hierarkinë e prokurorisë publike, janë kërcënim për të gjithë institucionin dhe të gjithë bartësit e prokurorisë publike. Kërcënime të tilla që vijnë nga kudo dhe nga kushdo janë, për ta thënë më butë, një akt jo civilizimi. Ato janë në kundërshtim me të gjitha aktet ndërkombëtare dhe standardet e vendosura për funksionimin e Prokurorisë Publike në çdo shtet të së drejtës”, thuhet në njoftimin e Asociacionit të Prokurorëve Publikë.

Andaj theksojnë se Prokuroria Publike si institucion ka integritet dhe forcë që përmes bartësve të prokurorisë publike të luftojë me mjete ligjore të gjitha format e krimit. Në kryerjen e funksionit të ndjekjes penale të kryesve të veprave penale, askush nuk mund ta pengojë Prokurorinë Publike, aq më pak ta ndikojë në ushtrimin e kompetencave të saj kushtetuese dhe ligjore.

Prokuroria Publike e Republikës së Maqedonisë së Veriut dje njoftoi se prokurori publik Ljubomir Joveski ka marrë kërcënim për jetën për shkak të një rasti konkret penal në të cilin procedura ka përfunduar në dhjetor të vitit 2021. Kërcënimi i dërguar me postë rekomande dhe i shkruar në gjuhën maqedonase dhe angleze, siç thonë nga Prokuroria, ishte nga “organizata terroriste që lufton dhe vret për padrejtësi”.

Prokurori publik i Maqedonisë së Veriut përmes një komunikate thekson se kërcënimet e tilla janë të kota dhe me këtë rast thekson se kërcënimet, edhe nëse janë të përjetshme, nuk do ta lëkundin në zbatimin e ligjeve dhe në sjelljen profesionale dhe të përgjegjshme të Prokurorisë Publike.

Prokuroria bën të ditur se ngarkesa do t’i kalojë Ministrisë së Brendshme për shqyrtimin e përmbajtjes së pretendimeve dhe gjetjen e personit që e ka dërguar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

Screenshot_2024-04-24-16-05-49-430_com.facebook.katana-edit

Shefik Bajrami shkel rëndë urdhrat e Ministrisë së Brendhsme, nxjerr nga shtabi i SPB – Tetovë policët e deleguar për të qenë pjesë të shtabit

INFO

NA NDIQ