Shoqatat e gazetarëve: JO fushatave të qeverisë në media dhe abuzimit me flamurin e BE-së në Parlament

Picture of ina-online
ina-online

04/11/2023

Shoqatat e gazetarëve profesionistë dhe organizatat e shoqërisë civile nga sektori i medias në Maqedoninë e Veriut janë kategorikisht kundër përpjekjeve të fundit për të rikthyer reklamat shtetërore në media.

Në deklaratën e përbashkët, theksohet se një qëndrim i tillë vjen nga vlerësimi i ekspertëve se ndryshimet e propozuara do të jenë jashtëzakonisht të dëmshme për pluralizmin mediatik, pavarësinë e mediave dhe lirinë e gazetarëve dhe punëtorëve mediatikë në vend, përcjell INA.

Ja komunikata e plotë:

Ne, shoqatat profesionale të gazetarëve dhe organizatat e shoqërisë civile nga sektori i medias kundërshtojmë kategorikisht përpjekjet e fundit për të rikthyer reklamat shtetërore në media. Qëndrimi ynë vjen nga vlerësimi i ekspertëve se ndryshimet e propozuara do të jenë jashtëzakonisht të dëmshme për pluralizmin mediatik, pavarësinë e mediave dhe lirinë e gazetarëve dhe punëtorëve mediatikë në Maqedoni.

Vendimi, besojmë se do të forcojë më tej kulturën korruptive dhe klienteliste në sistemin mediatik dhe si i tillë do të dëmtojë interesin publik dhe qeverisjen e mirë.

Në të njëjtën kohë, shprehim shqetësimin se si është keqpërdorur procedura parlamentare për miratimin e ndryshimeve në Ligjin për shërbimet mediatike audio dhe audiovizuele pas një procedure të shkurtuar. Përdorimi i instrumentit “flamuri europian” për mendimin tonë është i palejueshëm në këtë rast, sepse ndryshimet e propozuara nuk kanë asnjë lidhje me reformat e nevojshme që duhet të çojnë në harmonizimin e ligjeve të medias të vendit me rregulloret evropiane.

Në veçanti, mendojmë se vendimi për diskutimin e këtyre ndryshimeve ligjore në procedurë të shkurtuar është një procedurë jo standarde që synon të plotësojë kërkesat e një grupi të ngushtë interesi, ndërkohë që vërejtjet dhe kërkesat e profesionistëve të gazetarëve, organizatave ndërkombëtare, si p.sh. dhe ekspertët e pavarur të angazhuar nga BE-ja në procesin e reformave në media.

Kjo nuk është një rregullore që duhet të miratohet me flamur evropian dhe pas një procedure të shkurtuar dhe dispozitat që propozohen në të nuk kanë të bëjnë me dokumentet që renditen në sqarimin e dorëzuar në Kuvend. Përkundrazi, ndryshimet e propozuara janë në kundërshtim me shumë rekomandime dhe dokumente të Këshillit të Evropës, Rregulloren e propozuar të Komisionit Evropian për lirinë e medias, rregullat e BE-së për ndihmën shtetërore dhe një sërë dokumentesh të tjera. Prandaj, habit shpjegimi i ministrit Azir Aliu, i cili pretendon se ndryshimet e propozuara janë në përputhje me ligjin dhe standardet e BE-së.

Paralajmërojmë se futja e reklamave shtetërore në mediat private në Maqedoni do të thotë kthim në praktikat klienteliste dhe korruptive të së kaluarës, me pasoja jashtëzakonisht të dëmshme për pavarësinë e mediave dhe më gjerë për lirinë e shprehjes.

Me sistemin e propozuar të shpërndarjes së parasë publike futet korrupsioni sistematik në sektorin e mediave private dhe në vend të lajmeve cilësore dhe prodhimit të ri të përmbajtjeve vendase, qytetarët (për paratë e tyre) do të marrin reklama të institucioneve shtetërore.

Grupi i shoqatave ndërkombëtare dhe organizatave mediatike paralajmëron edhe kthimin e këtyre politikave të gabuara në sektorin mediatik, të cilat edhe më herët ishin kritikuar ashpër nga partitë aktuale në pushtet, në Raportin e Misionit të publikuar së fundmi për vlerësimin e situatës me lirinë e medias në vendit, duke theksuar se: fushatat reklamuese shtetërore mbartin me vete rreziqe të mëdha për cenimin e pavarësisë editoriale”. Në këtë raport, si dhe në rekomandimet e ekspertëve të BE-së, theksohet se mbështetja më e përshtatshme financiare për median në kontekstin e medias kombëtare është krijimi i një Fondi për pluralizmin në media, që ka sukses në disa vende të BE-së.

Edhe një herë, si shumë herë në 15 vitet e fundit, theksojmë se është zgjedhur e vetmja mënyrë joefektive dhe e papranueshme për përmirësimin e situatës në sferën mediatike dhe theksojmë se për të përmirësuar situatën në media është e nevojshme. për të gjetur një mënyrë për të ndihmuar median përmes një debati gjithëpërfshirës që synon vetëm duke mbështetur prodhimin e programeve dhe pozicionin socio-ekonomik të gazetarëve dhe punonjësve të medias.

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë, Sindikata e Pavarur e Gazetarëve dhe Punëtorëve të Medias, Këshilli për Etikë në Media të Maqedonisë, Instituti Maqedonas për Media, Instituti për Kërkime për Zhvillimin Social, Instituti për Studime të Komunikimit, Qendra për Zhvillimin e Medias (INA)

TË FUNDIT
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

7 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
1 ditë
Protesta në Shkup, thirrje për lirimin e ish-ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
7 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
1 ditë
BDI: VLEN me shpifje tentojnë të mbulojnë tradhëtinë e madhe ndaj shqiptarëve
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
1 ditë
“BDI-ja po dështon edhe në opozitë” – Arben Taravari reagon për dy modelet që shqyrtohen nga ekspertët e BDI-së

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ