Shoqatat për mbrojtjen e kafshëve protestojnë sot para Qeverisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Dhjetra shoqata për mbrojtjen e kafshëve dhe aktivistë individualë me moton “Nuk janë të sigurt në vendin e tyre!” Le të provojmë rrugën tonë!”, do të mbajnë një protestë para selisë së Qeverisë.

Protesta vjen pas ngjarjes së fundit që ndodhi në Strugë kur një burrë me një pushkë vrau një grumbull qensh.

“Ne si shoqata dhe si aktivistë jemi të vetëdijshëm për praninë e shtuar të qenve në të gjithë territorin e vendit dhe bëjmë çmos që t’i adoptojmë dhe t’i nxjerrim nga rruga, por nuk mund ta udhëheqim betejën vetëm, sepse përgjegjësit për marrjen e vendimeve janë të shurdhër ndaj problemit”, thonë organizatorët.

Ata deklarojnë se për të parandaluar sulme të reja ndaj qytetarëve nga qentë, nga institucionet kompetente, ndër të tjera, kërkojnë 250 tredhje/sterilizime falas çdo muaj, mikroçipim të detyrueshëm të çdo qeni me pronar, në të kundërtën gjoba dhe ndërtimin e një strehe për qentë në çdo komunë, në bashkëpunim me shoqatat lokale.(INA)

TË FUNDIT
1 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

ME TE LEXUARA

11 orë
Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare
16 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
10 orë
Kryetari i komunës së Gjilanit viziton kryeministrin Xhaferi
15 orë
“Kosova është demokraci funksionale”, Doris Pack: Ndihem thellësisht e turpëruar nga qeveria e vendit tim, Gjermanisë
9 orë
Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

aleksandar dashtevski kshz

Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

INFO

NA NDIQ