Shoqërimi i Thaçit, Mitat Bogdani: Ne ecëm përpara për t’ia siguruar rrugën nga çdo e papritur

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

Mitat Bogani, një veprimtar i madh çështjes kombëtare tregon se si e kishte përcjellur liderin e UÇK-së Hashim Thaçin pas takimit të parë të Konferencës së Rambujesë.

Ai ka treguar për sfidat dhe “gënjeshtrën” e cila ishte publikuar atë kohë se gjoja ai ishte nisur për në SHBA, por në të vërtetë Thaçi ishte në shtëpinë e Mitat Bogdanit në Rrajcë.

Ja postimi i plotë:

Me se è vertete. Mbas takimit te pare delegacioni i kthyer nga Rambujeja ishte kthyer ne Tirane, per te mos u kuptuar behet nje deklarate qe “Gjarpri,, pseudonimi i Hashim Thacit udhetoje per ne Amerike, do takohej me senator Bob Doll, ne te vertete delegacioni ushtarak ishin ne shtepine time ne RRAJCE .

Pregatiteshim per te udhetuar maleve.Nje pjese rruge e bejme me furgon te mbyllur,pjesa më e veshtire ishte ngjitja per ne kufirin me Maqedonine per te mberritur ne nje baze te UÇK-se, ne nje fshat te vogel te Struges, rruga ka qene shume e veshtire sepse kishte rene shume debore e duhej qe grupi shoqerues nga Rrajca te ecte perpara, te hapte e siguronte rrugen nga cdo e papritur.

Me gjithe veshtiresite e rruges dhe kohes se keqe grupi shoqerues prej 10 vetesh dhe grupi i Delegacionit te Rambujese edhe ata po 10 vete mberriten ne bazen e Shtabit te Pergjithshem diku rreth ores 4 te mengjesit, rruga zgjati 8 ore, ne si grup shoqerues na duhej kohe edhe me teper per tu kthyer ne fshat, ca lodhja ashtu edhe pagjumesia na e bente edhe me te veshtire kthimin se duhej te ktheheshim ne rruge te tjera nga ajo qe shkuam. Lodhja ka qene aq e madhe sa sapo kemi kaluar kufirin per ne fshat jemi shtrire per tu shpelodhur pak nga lodhja, disa nga djemte i zuri menjehere gjumi, teshat e bardha qe kishim veshur na mbronin nga uji apo debora, por i ftohti jo. RESPEKTE per te Renet e Lirise. Mitat Bogdani.

TË FUNDIT
9 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
3 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
3 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues
4 orë
KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë
5 orë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

ME TE LEXUARA

8 orë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
5 orë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës
24 orë
Përleshje me armë tek rruga e ‘Plastikave’ në Shkup, ka të plagosur
5 orë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet
16 orë
Mbledhja e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, sot vendoset për avancimin e statusit të Kosovës

LEXO MË SHUMË

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

Qeveria-mkd

Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

Afrim Gashi

Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës

kombetarja kuq e zi

Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian

derivate nafta dizeli benzin

Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Nesër seanca konstituive e Kuvendit

INFO

NA NDIQ