Shoqëruesi i dhëndrrit të Ahmetit, bashkëpronar i kompanisë që fitoi tender 120 milion euro

Picture of INA
INA

19/09/2023

Kushtrim Smajlaj dhëndërr i liderit të BDI-së Ali Ahmeti e ka themeluar firmën “K.S.A. International” në janar të vitit 2022 dhe po gjatë atij viti ka arritur rezultate të suksesshme. Deri para pak kohësh, partner biznesi në atë kompani e kishte Erxhan Sulkoskin. I njëjti Sulkoski, përvec në firmën e dhëndrit të Ali Ahmetit, në vitin 2022 u bë bashkëpronar edhe i kompanisë RKE të Ratko Kapushevskit, i cili e fitoi tenderin më të madh historik për furnizim me mazut për nevoja të shtetit, vlera e të cilit ishte rreth 120 milionë euro.

Si arriti firma e dhëndri të vajzës së Ali Ahmetit, Kushtri Smajlaj të bëjë qarkullim prej 12 milionë euro dhe profit prej 2,5 milionë euro gjatë vitit të parë të themelimit dhe punës.

Kjo ishte njëra ndër pyetjet që iu parashtruar liderit të BDI-së Ali Ahmeti gjatë intervistës për “360 shkallë” („360 степени“” që u emetua në Televizionin Shtetërorë të Maqedonisë (MRT).
Përgjigjja e Ahmetit ishte se ai është i vetdijshëm për atë se dhëndërri ka biznes, por u distancua për të shpalosur të dhëna konkrete.

“Unë nuk di të dhëna konkrete… Kushtrimin e kam dhëndër, Uskana është vajza ime. Por, prokuroria, gjyqësia, askush nuk amnistohet, para ligjit të gjithë janë të barabartë. Unë nuk mendoj se Kushtrimi dhëndërri im, është i vetëm, sigurisht që është bashkë edhe me kompani tjera. Nuk mundem unë t’ua ndalojë askujt prej familjes time që të mos merret me aktivitete. Por një gjë ua kam bërë me dije se para ligjit të gjithë janë të barabartë, si cdo qytetarë tjetër”, ka thënë Ali Ahmeti.

Në vërejtjen e gazetarit se megjithatë duhet të pajtohet se 12 milionë euro qarkullim dhe 2.5 milionë profit, janë shumë para për as një vit të plotë (‘2022) për një firmë në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti është përgjigjur se firma nuk është vetëm e dhëndërrit të tij.

“Mendoj se janë më shumë kompani. Nuk është e gjithë kompania e Kushtrimit. Për më shumë detaje, mund të hulumtoni…”, ka deklaruar Ahmeti.

Hulumtimi i të dhënave në Regjistrin Shtetërorë Qendror tregon se dhëndërri i Ali Ahmetit, Kushtrim Smajlaj, momentalisht është i vetmi pronar i kompanisë “K.S.A. International”. Më parë kur e themeloi firmën në janar 2022, kishte edhe një partner – Erxhan Sulkoski, por ai tanimë një muaj nuk është bashkëpronar i “K.S.A. International”.

TË FUNDIT
11 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
16 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
16 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
16 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
17 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

ME TE LEXUARA

20 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
20 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
18 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
23 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
18 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
21 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
17 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
20 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
17 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

INFO

NA NDIQ