Shou mediatik i Edvinit me ‘maqedoncat’!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Nedai Shaholli

Edvin batërdia, ka thirrur sot në Tiranë për një takim këshillues me liderët e partive politike apo siç i thonë ata në Shqipëri ‘maqedoncat’, takim ky që nuk është tjetër veçse një shou mediatik i sajuar nga vet ai për qëllime të caktuara.
Këtë radhë djali plëngëprishës Edvin i gjatë, nuk do t’i këshillojë ‘maqedoncave’ ndonjë platformë të dytë të Tiranës por, do broçkullis me sofizmat e tij për leverditë e Open Ballkanit të Vuçkos, si ide e bashkëpunimit të ndërsjellë mes ballkanasve.

Edvin skuthit i intereson pushteti dhe babëzitja për para dhe se ai nuk çanë kokën se çfarë statusi gëzojnë ‘maqedocat në drzhavën Severna’ edhe pse atyre në demokracinë maqedonase u përdhoset identiteti gjuhësor me epitetin denigruese si 20% dhe jo gjuhë shqipe.

Sigurisht, që në këtë takim me liderët ‘maqedonca’ Edvin batërdia do të flasë me superlativa edhe për kryeministrin fqinj Dhimo Kovaçi dhe qeverinë e koalicionit, ku ‘maqedoncat’ sipas tij po luajnë rol të rëndësishëm në ruajtjen e stabilitetit në rajoni, përkundër përdhosjes së identitetit gjuhësor të shqiptarëve dhe statusit inferior si minoritet i papërfillshëm.

Edvin spurdhjaku i shoqërisë së gjarprit Soros, thërret në Tiranë liderët ‘maqedonca’ jo për t’i nxitur ata në qëndrimet e tyre për të shtruar platformën kombëtare të barazisë së plotë mes shqiptarëve dhe sllavëve por përkundrazi, i thërret këta liderë partiakë për t’i këshilluar të mos kërkojnë në ndryshimet kushtetuese që do të bëhen brenda këtij viti, heqjen e epitetit denigrues të 20% dhe për ta lënë për një herë tjetër nofkën e turpit.

Gjithsesi, në këtë takim me ‘maqedoncat e Severnës’ vëllami i Vuçkos do t’u jap ders politik mbi të ardhmen e Ballkanit dhe marrëdhëniet mes fqinjëve, me ç’rast sërish do ta qullos duke iu shmangur Kosovës dhe destabilizimit të saj nga skenaret serbo-ruse, ku pikërisht vëllami i tij Vuçko është katalizator dhe përçues i rrymës shovene dhe anti shqiptare në veri të Kosovës.

Ky takim senzacional nuk do t’i shërbej shqiptarëve të ‘Severnës’, por thjesht do të promovojë rolin e liderit dhe primatit të kryeministrit shqiptar si ‘babai i shqiptarëve’ në rajon dhe egos së tij të sëmurë për të qënë i pari ndër të parët në Ballkan.

TË FUNDIT
45 minuta
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
9 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
12 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

ME TE LEXUARA

17 orë
Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!
17 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
22 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
14 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
22 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

INFO

NA NDIQ