Shpallen zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Maqedoninë e Veriut

ina-online
ina-online

14/02/2024

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Jovan Mitrovski nënshkroi vendimin për shpalljen e zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve parlamentare.

Sipas tij, raundi i parë i zgjedhjeve të shtata presidenciale do të mbahet më 24 prill 2024, përcjell INA.

Ndërsa raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet në ditën e njejtë të zgjedhjeve parlamentare gjegjësisht më 8 maj.

Afatet për zbatimin e aktiviteteve zgjedhore nisin të rrjedhin nga dita e shpalljes së vendimit për zgjedjet në Gazetën zyrtare.

“Besoj se për periudhën paraprake parazgjedhore të gjitha institucionet përgjegjëse dhe palët e involvuara do të japin kontributin e tyre zgjedhje të lira dhe demokratike siç e meriton një vend demokratik anëtar i NATOs dhe që synon rrugën si një vend anëtar i plotë i BE-së”, deklaroi Mitrevski.

Sipas tij, vendi ka treguar se ka kapacitet për të organizuar zgjedhje të lira në përputhje me vlerat dhe parimet evropiane.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

INFO

NA NDIQ