Shpallet konkursi për pranimin në konviktet studentore për vitin 2023/2024

INA
INA

14 Korrik, 2023

Ministria e Arsimit dhe Shkencës sot shpalli Konkurs për pranim të studentëve të regjistruar në studimet deridiplomike në konviktet shtetërore dhe private në Republikën e Maqedonisë së Veriut për vitin 2023/2024.

Sipas Konkursit të publikuar në ueb-faqen e MASH-it, të lira janë gjithsej 4.480 vende për akomodim të studentëve në konviktet në Shkup, Tetovë, Manastir, Ohër, Prilep dhe Shtip.

Prej tyre, 1.093 janë për studentë të regjistruar në vitin e parë dhe 3.385 për studentë të regjistruar nga viti i dytë deri vitin e gjashtë në studime dhe për absolventë.

Studentët të cilët paraqiten në konkurs duhet të plotësojnë fletëparaqitje elektronike dhe e bashkëngjesin dokumentacionin përkatës në http://e-uslugi.mon.gov.mk.

Lista përfundimtare për pranimin e studentëve të vitit të dytë dhe viteve të tjera më lartë do të publikohet më datë 05.09.2023 në tabelat e shpalljes në konviktet për studentë ku ka konkurruar studenti dhe në ueb faqen e ministrisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-28-22-20-50-209-edit_com.android.chrome

“Unë të kapi për fyti”, “Kur ta nxo, e shkeli në fyt”, eskalon situata në studio, nervozohet analisti Astrit Gashi

Screenshot_2023-09-28-21-52-07-885-edit_com.facebook.katana

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

albulena haxhiu3

Edhe Albulena Haxhiu i përgjigjet kryeministrit Rama

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

spartak

Avokati Ngjela zbërthen skenarët e Vuçiçit

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

INFO

NA NDIQ